AUDYCJE 96 FM:FILM:

Demony są w nas – „Sala samobójców. HEJTER” reż. Jan Komasa [FILMOPOLIS]

W „Hejterze” mamy do czynienia z pogardą, manipulacją i politycznym mordem. Wrażenia odbierane przez widza reżyser wzmocnił kinem gatunkowym  jakim jest thriller.

Jan Komasa, filmowy twórca ze świetnym reżyserskim „okiem” i wyczuciem nastrojów społecznych ma naprawdę dobrą passę. W krótkim odstępie czasu dwa tytuły filmowe są tematem rozmów i krytyki recenzentów, kinomanów oraz przeciętnych widzów. W przeciwieństwie do „Bożego ciała”, w którym pierwszeństwo miało „dobro”, autor w „Sali samobójców. HEJTER” tym razem pokazał studium rodzącego się „zła” (hejtu, mobbingu, stalkingu). To, co odczuwamy na co dzień, widzimy na ekranie.

W kinie i poza nim jesteśmy społeczeństwem podzielonym, w którym każda grupa tkwi w zamkniętej bańce. Trudno jest nam znaleźć wspólny język, gdy dzielą nas przekonania, religia, preferencje seksualne czy styl życia. Łatwiej kogoś spoza grupy zaatakować mową nienawiści niż zrozumieć. Komasa pokazał te emocje w sposób skondensowany i intensywny.

W „Hejterze” mamy do czynienia z pogardą, manipulacją i politycznym mordem. Wrażenia odbierane przez widza reżyser wzmocnił kinem gatunkowym  jakim jest thriller.

Tomek Giemza (Maciej Musiałowski) czyli tytułowy hejter – student prawa, który dopuścił się plagiatu i był zmuszony opuścić mury Uniwersytetu Warszawskiego, znajduje zatrudnienie w agencji reklamowej. Wykorzystując sieci społecznościowe i dysponując nowoczesnymi technologiami, zaczyna inwigilować elity i manipulować informacjami. Z poczciwego chłopaka z prowincji zamienia się w demona zła.

Komasa i Pacewicz zrobili reżyserski i scenariuszowy majstersztyk. Nie odniosłam wrażenia, żeby twórcy tego filmu bronili którąś ze stron. Elita, która powinna być wzorem dla pozostałej części społeczeństwa, traci jednak twarz.Magdalena Faron
Dla mnie to gorzka wizja elity, która ludu nie zna i gardzi nim. Natomiast Tomek Giemza – hejter jest naprawdę diaboliczny. Jest wcieleniem zła.prof. Roman Sapeńko

Ocena Filmopolis 4,75 (prof. R. Sapeńko: 4,5 i M. Faron: 5,0)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

“Sala samobójców. HEJTER” reż. Jan Komasa

Reżyseria Jan Komasa
Scenariusz Mateusz Pacewicz
Gatunek Thriller
Produkcja Polska

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: