ZIELONA GÓRA:

Zostań honorowym dawcą krwi, bo „Każda kropla jest cenna”

„Każda kropla jest cenna” – pod takim hasłem już w najbliższy poniedziałek 23 maja rusza program lojalnościowy. Jego celem jest zarówno zachęcenie do honorowego krwiodawstwa jak i podziękowanie krwiodawcom.

Krzysztof Piwowarczyk, rzecznik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mówi, że dla krwiodawców najważniejsze jest samo niesienie pomocy. Warto im jednak podziękować choć symbolicznymi upominkami. Na uczestników programu czekają więc różne gadżety – między innymi koszulki, ręczniki czy pudełka śniadaniowe.

Podczas tej kampanii, pięcioletniej kampanii, która jest przed nami, ten program jest pod hasłem „Daj sobie podziękować”. Zasady programu są takie same jak w latach ubiegłych, czyli każdy chętny krwiodawca, który zadeklaruje udział w programie otrzymuje taki specjalny kupon, na którym zbiera, adekwatnie do rodzaju oddanego składnika krwi, tzw. kropelki. My to nazywamy kropelkami – czyli stemplujemy takie małe piecząteczki w tych kuponach. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości, można wymienić te kropelki na konkretne rzeczy.

 

Aby otrzymać nagrodę, trzeba oddać krew kilkukrotnie. Mężczyźni – sześć razy, zaś kobiety – cztery razy. Dzięki temu akcja jest rozłożona w czasie i motywuje do regularnego oddawania krwi. Bo, jak podkreśla Krzysztof Piwowarczyk, krew, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, jest bardzo potrzebna.

Jeżeli chodzi o aktualnie panująca sytuację, to mamy taką nadzieję, że być może spowoduje to, że troszeczkę więcej dawców zacznie nas odwiedzać. Ja nie ukrywam, że już czujemy ten ciężki okres zbliżających się wakacji. Dodam, że jak zazwyczaj czuliśmy pewne niedobory w magazynach krwi w okresie czerwca, tak już mamy połowę maja i dość spore braki. Stąd też gorąco zachęcam wszystkie chętne osoby, szczególnie dawców krwi z grupami o Rh ujemnym, bo tych składników brakuje nam najbardziej.

Przypomnijmy – przed oddaniem krwi, warto sprawdzić na stronie rckik.zgora.pl, które grupy są najbardziej potrzebne. Krew bowiem jest ważna jedynie 42 dni.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X