ZIELONA GÓRA:

Znasz miejsce przyjazne niepełnosprawnym? Zgłoś je do konkursu!

Schody czy brak windy to tylko niektóre z przeszkód, jakie na swojej drodze napotykają osoby z niepełnosprawnościami. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które ułatwiają im życie w mieście. Najlepiej dostosowane obiekty i infrastruktura mogą zostać docenione w konkursie urbanistycznym „Zielona Góra bez barier”.

Nagrody będą przyznane w kilku kategoriach: obiektów użyteczności publicznej (chodzi np. o urzędy i szkoły), obiektów mieszkalnych, przestrzeni publicznej (dotyczy np. ulic i osiedli) oraz obiektu i przestrzeni zabytkowej.

Dodaliśmy jeszcze jedną kategorię, żeby docenić osobę, która działa w zakresie likwidacji barier. To może być administrator, projektant, pracownia architektoniczna. Żeby też była pewnym wzorcem w tego typu działaniach.Krzysztof Woźniak, główny specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Zielona Góra

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 20 listopada. Wyniki będą ogłoszone w Dniu Osób Niepełnosprawnych, 3 grudnia w Domu Harcerza. Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz symbol konkursu „Zielona Góra bez barier”, który pojawi się w widocznym miejscu obiektu.

Galę konkursową poprowadzi Leszek Jenek z kabaretu „Ciach”.

Z przyjemnością poprowadzę tę galę. Jak co roku, postaram się wpuścić trochę wesołego ducha w tę uroczystość, żeby nie było to służbowe i sztywne. Oczywiście przy zachowaniu godności, swojej również. Wystąpi kabaret „Ciach”, w tym roku może uda się w pełnym składzie. I mamy jeszcze niespodziankę z panem Janem Filipowiczem (członkiem Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych – przyp. red.). Jak się nam uda, to przygotujemy coś ekstra, co będzie można pokazać w trakcie gali.Leszek Jenek

Gali będzie też towarzyszyć prezentacja sprzętów przydatnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

Chciałybyśmy przede wszystkim postawić na praktyczne pokazanie, jak funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku. Będziemy miały okulary, które symulują określone wady wzroku. Będzie więc można zobaczyć, jak to jest funkcjonować z zaćmą czy jaskrą. Będziemy chciały także skupić się na tym, że świat idzie do przodu, pojawiają się nowoczesne technologie. Mamy takie urządzenia, jak lupy elektroniczne. Przy ich pomocy osoby z dysfunkcjami wzroku mogą odczytywać tekst, rozkłady jazdy autobusów miejskich, etykiety w sklepach.Marlena Przezdzięk, fundacja „Szansa dla Niewidomych”

Urząd Miasta organizuje konkurs „Zielona Góra bez barier” po raz jedenasty. Dotychczas jego laureatami było 58 obiektów, a wyróżniono 44.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00