ZIELONA GÓRA:

Zima w Grünbergu, z lodowiskiem! [Nieznana Zielona Góra, odc. 18]

Zobaczcie piękne pocztówki z Zielonej Góry sprzed wojny. Dawniej zimy były bardziej mroźne i śnieżne niż obecnie, a i w mieście było sporo atrakcji dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu.

W Grünbergu zdarzały się i takie zimy, które paraliżowały miasto, a wysokość zasp dochodziła do trzech metrów. Mróz był tak siarczysty, że potrafiły zamarzać wodociągi.

Ale zimowe miesiące przynosiły też dużo frajdy. Grünberg miał atrakcyjną ofertę dla miłośników amatorskich sportów zimowych, a mieszkańcy ochoczo z takich atrakcji korzystali.

Na sporym placu przed synagogą – Glasserplatz (dziś pl. Powstańców Wielkopolskich) jeździło się na sankach. Na łyżwach można było pojeździć m.in. przy Dolinie Luizy i przy restauracji Gesundbrunnen (dziś ul. Źródlana).

Prawdziwą furorę robił jednak tor saneczkowy na dzisiejszej “Górce Tatrzańskiej”.

Przedwojenni wydawcy nie bali się pokazywać miasta zimą. Dziś takich pocztówek raczej nie zobaczymy.
Grünberg zimową porą potrafił oczarować. Zresztą zobaczcie sami!

Tekst i zdjęcia:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

Wesołych Świąt na tle panoramy miasta, pocztówka wykonana w technice chromolitografii, datowana wg stempla pocztowego na dzień 21.12.1915 roku. Korespondencja w języku niemieckim zawierająca życzenia świąteczne. Na kartce uwidoczniono mieszkańca miasta wracającego z pobliskich lasów i niosącego drzewko bożonarodzeniowe. Widok na pocztówce jest wymyśloną wizją wydawcy, jednakże po umiejscowieniu niektórych budynków można domniemywać, że jest to dzisiejsza ul. Wrocławska.

Pozdrowienia z Zielonej Góry w zimowej scenerii. Obecnie jest to plac Powstańców Wielkopolskich. Na pierwszym planie uwidoczniona jest dawna synagoga, która została wybudowana w latach 1882 – 1883. Spłonęła podczas kryształowej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Po II wojnie światowej nie została odbudowana, a o jej istnieniu przypomina kamień znajdujący się tuż przy budynku Filharmonii Zielonogórskiej. Pocztówka wykonana w technice światłodruku i wysłana 1900 roku.

“Górka Tatrzańska” pod koniec lat 20. XX wieku. To właśnie tutaj znajdował się tor saneczkowy, którego zarys do dziś możemy odnaleźć. Na zdjęciu widać także narciarzy, który mieli wytyczone ścieżki narciarskie i korzystali z górki zjazdowej.

Dzisiejsza ul. Sikorskiego 38, pocztówka wykonana w technice bromosrebrowej ok 1920 roku. Na zdjęciu na pierwszym planie znany zielonogórski wydawca pocztówek Rudolf Hasse sfotografował drzewo aby dodać tajemniczości widokowi. Ciekawostką jest fakt, że drzewo to do dnia dzisiejszego rośnie przy tej ulicy!

Zielonogórskie lodowisko znajdujące się niegdyś przy obecnej ulicy Źródlanej. Było to popularne miejsce dawnych zielonogórzan, nie tylko ze względu na zimowe lodowiska a latem na możliwość pływania łódkami, ale także ze względu na uzdrowisko. Obecnie krajobraz diametralnie się zmienił. Uzdrowisko znajdujące się na pocztówce w jej lewej części w dniu dzisiejszym już nie istnieje. Na jego miejscu aktualnie stoją domki jednorodzinne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00