LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Zielonogórzanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Mówi się o nich, że byli niezłomnymi bohaterami. Dziś przypada ich święto, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zielonogórskie uroczystości, tradycyjnie już, odbyły się przy obelisku z orłem na placu majora Adama Lazarowicza.

1 marca nie przez przypadek stał się świętem wszystkich żołnierzy drugiej konspiracji. To właśnie tego dnia w 1951 roku doszło do rozstrzelania między innymi przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

To jest wyjątkowy czas. To są żołnierze, o których przez wiele lat nie wolno było mówić. Bo za samą informację, za samo wspominanie prawdy, jaka była rzeczywista, ile oni wycierpieli, w jaki sposób byli traktowani – samemu można było nie tylko trafić do więzienia, ale też często być wygnanym z domu, z pracy. 

Zielonogórskie obchody rozpoczęły się od mszy w Konkatedrze św. Jadwigi. W oddaniu hołdu za męstwo i patriotyzm nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa i znacznie ograniczona liczba osób, które mogły wziąć udział w tegorocznych uroczystościach. Kolejnym punktem obchodów było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem u stóp Winnego Wzgórza.

To ma być przekaz dla młodego pokolenia, że byli w naszej historii bohaterowie, dla których takie wartości jak niepodległość czy wolność – to były najwyższe wartości, dla których warto poświęcić życie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklęty obchodzony jest od dziesięciu lat. Inicjatorem tego święta był prezydent Lech Kaczyński.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: