HOTZIELONA GÓRA:

Zielona Góra będzie miała pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Miasto podpisało w tej sprawie list intencyjny [WIDEO]

W Zielonej Górze powstanie pomnik pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Stanie on na Placu Słowiańskim, czyli tuż obok zielonogórskiego sądu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gotowa jest już wizualizacja zagospodarowania tego terenu.

Zanim jednak monument się pojawi, ogłoszony zostanie konkurs. Mówi dr Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

W listopadzie, jeśli wszystko dobrze ułoży się w grafiku, będzie rozpisany konkurs. Potrwa on do marca 2022 roku. Wtedy też wyłoniony będzie wykonawca. Na tej podstawie dowiemy się jak miałaby wyglądać bryła tego pomnika. 

Jak mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, pojawienie się takiego monumentu w naszym mieście nie jest przypadkowe.

Powinniśmy pamiętać o swojej przeszłości. Stąd myślenie o tym, żeby w Zielonej Górze były takie miejsca, gdzie można młodym ludziom opowiedzieć o historii naszych przodków. Tym bardziej, że tutaj jest dość dużo osób, które mają swoje korzenie na ziemiach wschodnich. 

Pomnik upamiętniający Ofiary Zbrodni Wołyńskiej to nie jedyny pomysł na podtrzymanie pamięci o historii. W planach są również projekty skierowane do dzieci i młodzieży. O szczegółach Małgorzata Gośniowska – Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Będziemy się starali żeby przy okazji tej budowy pomnika zostały podjęte inne działania. W zakresie edukacyjnym. Dla dzieci i młodzieży. Wszystkich tych, którzy zechcą pochylić się nad historią, patriotyzmem i wiedzą. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zielonogórski pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej będzie gotowy latem 2023 roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: