ZIELONA GÓRA:

Zawartość lodówki może uratować życie. Jeśli będzie to koperta

Trzymanie koperty w lodówce może się wydawać niekonwencjonalnym pomysłem, ale nie kiedy chodzi o zdrowie i życie. Dzięki niej bowiem cenny czas zyskują ratownicy medyczni. Mowa o kopercie życia, która od stycznia będzie dostępna w Zielonej Górze.

Koperta życia zawiera najważniejsze informacje o stanie zdrowia jej posiadacza. Na specjalnej karcie informacyjnej zapisuje się nazwy i dawki przyjmowanych leków, dane kontaktowe najbliższych osób, dane o przewlekłych chorobach i przebytych operacjach oraz uczuleniach na lekarstwa. Wypełnioną kartę należy umieścić w lodówce. Poza dokumentem w pakiecie znajduje się naklejka, ulotka oraz ochronny woreczek strunowy.

Znakiem dla każdego, kto będzie szedł na ratunek – przede wszystkim lekarzy z SOR-u, pogotowia ratunkowego – będzie naklejka, że tutaj znajduje się koperta życia. Ta naklejka będzie umieszczona na drzwiach wejściowych bądź w widocznym miejscu, na przykład na ogrodzeniu, na skrzynce pocztowej. Tak, aby każdy, kto będzie szedł z pomocą, wiedział, że w lodówce znajduje się koperta życia. Koperta jest specjalnie zabezpieczona. Folia będzie chroniła ją przed jakimkolwiek zniszczeniem.Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry

Koperta życia pojawi się z inicjatywy dwóch miejskich radnych: Pawła Mocnego i Roberta Górskiego. Na co dzień są oni lekarzami, dlatego właśnie zwrócili uwagę na bezpieczeństwo zielonogórzan. Radzą, aby koperty posiadały zwłaszcza osoby przewlekle chore i starsze.

W momencie, kiedy nasz pacjent będzie nieprzytomny, nie będzie z nim logicznego kontaktu, ekipy pogotowia ratunkowego będą udawały się w pierwszej kolejności do lodówki. Będziemy sprawdzali, czy ta koperta jest. Do tej pory było tak, że jeżeli ktoś tracił przytomność, a wcześniej udało mu się wezwać pogotowie, ale mieszkanie było zamknięte, strażacy wyważali drzwi. Wchodziliśmy do środka i nie wiedzieliśmy, gdzie jest dokumentacja medyczna. Osoby starsze często tę dokumentację mają rozproszoną. Jest za mało czasu, by przeszukiwać całe mieszkanie.Robert Górski

Zaletą koperty życia jest też to, że stanowi pomoc dla rodziny pacjenta. W stresującej sytuacji, gdy coś dzieje się z naszym bliskim, trudno przypomnieć sobie, na co jest chory, uczulony i jakie leki przyjmuje.

Koperty życia będą dostępne od 2 stycznia w ratuszu, w biurze programu „Zgrani Zielonogórzanie 50+”, a od 15 stycznia – u lekarzy rodzinnych. Do rozprowadzenia będzie 20 tysięcy zestawów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00