ZIELONA GÓRA:

Z przyłbicą stawiamy czoła wirusowi! Ty też możesz pomóc

Pospolite ruszenie Lubuszan w związku z zagrożeniem koronawirusem oglądamy każdego dnia. Do działania wkroczyły także spółdzielnie socjalne. Robią m.in. przyłbice dla personelu medycznego, czyli plastikowe osłony na twarz.

Przyłbice na drukarce 3D zaczął wykonywać Łukasz Więcek. W ślad za nim poszło wiele innych osób i instytucji.

Druk 3D jest strasznie wolny. To jest 2,5 godziny druku takiej przyłbicy. Przód do przyłbicy cięliśmy 50 sekund, a teraz już tniemy 25. Czyli na dobę jesteśmy w stanie zrobić takich przodów nawet nie wiem ile, ale bardzo dużo. Natomiast przez to, że jest takie opóźnienie techniczne, stricte techniczne, wynikające z pewnych procesów produkcyjnych – zaprojektowałem przyłbicę. Wrzuciłem ją oczywiście w internet, jest ona do pobrania za darmo. Właściwie z całego świata mamy sygnały, że jest to bardzo fajny projekt i te przyłbice są wycinane. Są one wycinane laserowo.Sylwester Pyrka, spółdzielnia socjalna „Cuda Wianki”

Czas laserowego wycięcia przyłbicy to około minuty. Osoby, które chcą pomóc w produkcji, mogą kontaktować się poprzez stronę „Prosta maska” na Facebooku.

Tam są ludzie, którzy się włączyli, którzy pomagają, mają bardzo duże doświadczenie w organizacji podobnych rzeczy. Proszę się zwracać tylko do nich. Bardzo proszę, żeby nie do mnie nie pisać nie dzwonić, bo dzwonią do mnie ludzie z całej Polski, ale dzwonią przede wszystkim ci, którzy potrzebują przyłbic na wczoraj.Sylwester Pyrka

Na Facebooku działa również fanpage „Medycy w Przyłbicy”. Całej rozmowy możecie wysłuchać na radiowym Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00