UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Współpraca ZGK z uczelnią. Nauka pomocna w walce z kleszczami i komarami

Gdzie mamy najwięcej kleszczy i na które miejsca położyć największy nacisk w trakcie wiosennych oprysków? Zakład Gospodarki Komunalnej postanowił zasięgnąć wiedzy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Naukowcy z naszej uczelni przygotowali raport. Co wynika z tych danych i jak zmieni się walka z tymi niebezpiecznymi pajęczakami w przyszłości?

Nie będę tutaj wykazywał miejsc, gdzie jest bardziej lub mniej bezpiecznie, ale monitorujemy tę sytuację. W niektórych miejscach jest naprawdę zadziwiająco spokojnie, bo zakładaliśmy od lat, że to miejsca bardzo narażone na kleszcze. Powiem, że bardzo bezpiecznie jest wśród zieleni “żłobkowej”, “przedszkolnej”. Tam zawsze mocno nastawiamy się, by te miejsca mocno opryskać, żeby dzieci były bezpieczne. Badania wykazują, że tam kleszczy jest bardzo mało.

ZGK chce z Uniwersytetem Zielonogórskim współpracować na stałe. Wszystkie działania mają być poprzedzane badaniami.

Zastanawiamy się i porozmawiamy też z urzędem, jak opryski poprowadzić, uwzględniając uwagi zacnych naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego. Fajnie na ich wiedzy bazować. Mówimy o kleszczach, ale opryski są też na komary. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ciut łagodniej. Opryski się pojawią na 100%, być może w mniejszym zakresie, a być może będziemy też stosowali inne środki.

Krzysztof Sikora zaznaczył, że współpraca zakładu z uczelnią ma być nie tylko w temacie oprysków.

W planie ZGK jest także zwiększenie populacji jerzyków w mieście. Te ptaki są naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka w walce z plagą komarów. – Chcemy namawiać wspólnoty mieszkaniowe do budowy domków dla jerzyków na wysokich piętrach budynków. My rozpoczniemy od swoich budynków przy Zjednoczenia – zaznaczył prezes ZGK.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: