UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

W Nowym Kisielinie technologie kosmiczne przejdą „do cywila”. Działa tam placówka PAN

Od marca w Nowym Kisielinie działa oddział Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. To jeden z etapów tworzenia Parku Technologii Kosmicznych – placówki, która powstaje w porozumieniu samorządu z Uniwersytetem Zielonogórskim, firmą Hertz i Polską Akademią Nauk.

Pomysł zaangażowania uczelni w badania nad technologiami kosmicznymi zrodził się już kilka lat temu – przypomina prof. Giorgi Melikidze, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nieżyjący już prof. Janusz Gil proponował, by otworzyć kierunek inżynieria kosmiczna. Trzeba było też stworzyć odpowiednią bazę naukową. Jest nią właśnie Centrum Badań Kosmicznych.

Jestem pewny, że to będzie bardzo dobrze się rozwijać. To jest miejsce pracy dla młodych ludzi. Nadchodzą nowe technologie – to znaczy, że będzie więcej studentów, będziemy mieć więcej możliwości. To jest dla nas wszystkich jak najbardziej potrzebne.prof. Giorgi Melikidze

Choć technologie kosmiczne wydają się odległe od codziennego życia, to z czasem zaczynają być w nim wykorzystywane – udowadnia prof. Romuald Zabielski, wiceprezes PAN.

Technologie kosmiczne pozwalają nam lepiej żyć. Prędzej czy później trafiają „do cywila” w postaci bardzo przyziemnych narzędzi, których używamy na co dzień. Choćby takich jak patelnia teflonowa – teflon był przecież stworzony jako materiał na potrzeby kosmonautyki.prof. Romuald Zabielski

W Centrum Badań Kosmicznych będą mogli się kształcić doktoranci. PAN, zgodnie z nowymi przepisami o szkolnictwie wyższym i nauce, prowadzi szkołę doktorską. – Mamy wielką nadzieję, że nie tylko studenci z centralnej Polski, ale również ci, którzy kończą Uniwersytet Zielonogórski, będą mogli u nas być na studiach doktoranckich – mówi Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W Nowym Kisielinie trwają dalsze prace nad rozwijaniem ośrodka badawczego. Do tzw. kontraktu terytorialnego jest wpisana inwestycja w Park Technologii Kosmicznych. – Budowa parku może brzmiała fantastycznie, ale stała się faktem już dosyć dawno – wspomina marszałek Elżbieta Polak.

To samorząd województwa jest liderem projektu, beneficjentem, wzięliśmy na siebie odpowiedzialność realizacji tego projektu wspólnie z naszymi partnerami. Bez Centrum Badań Kosmicznych, bez Uniwersytetu Zielonogórskiego nie byłoby to absolutnie możliwe. Potrzebni są wytrawni naukowcy, przede wszystkim specjaliści w branży.Elżbieta Polak

Centrum Badań Kosmicznych w Nowym Kisielinie jest jedną z kilku placówek Polskiej Akademii Nauk na zachodzie Polski. Instytucja ma swoje siedziby także w Poznaniu, Wrocławiu czy Berlinie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00