ZIELONA GÓRA:

Użytkowanie wieczyste, co zielonogórzanie powinni wiedzieć?

2,5 mln użytkowników wieczystych w skali całego kraju stało się wraz z nadejściem nowego roku właścicielami gruntów. W Zielonej Górze to ok. 30 tysięcy osób, czyli 15 tys. nieruchomości mieszkalnych.

Te osoby dotychczas płaciły za użytkowanie wieczyste. Zastąpi to teraz tzw. opłata przekształceniowa. Będzie można ją odprowadzić w dwudziestu rocznych ratach lub pokryć jednorazowo, przy czym ta druga opcja ma być z bonifikatą. O przekształceniu użytkowania wieczystego we własność mówił w audycji Prezydent na 96 FM Dariusz Lesicki, zastępca Janusza Kubickiego.

Ta ustawa weszła w życie. Ona może nie jest doskonała, ale daje poczucie bezpieczeństwa tym osobom, które tak do końca nie wiedziały, jak ta forma – użytkowanie wieczyste, będzie traktowana w przyszłości. Teraz stali się właścicielami. Przed nimi jest jeden krok, który muszą wykonać. Mianowicie, muszą złożyć wniosek o to, aby zostać uznanym za właściciela. Ten wniosek jest osiągalny na stronach internetowych zielonogórskiego BIP-u (Biuletynu Informacji Publicznej – dop. MK). Tutaj nie należy jednak tego robić “na hura”. Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry

Na to, jak mówi wiceprezydent, jest cały 2019 rok, w którym odbędzie się też dyskusja na temat bonifikat. Te w myśl ustawy przysługują terenom, które należą do państwa. – Uciekliśmy od polityki, dlatego nie mówiliśmy o tym w trakcie kampanii wyborczej – dodaje Lesicki.

Do końca 2019 roku mamy czas. Nikt nie będzie obciążany pieniędzmi za użytkowanie wieczyste w tym roku, ponieważ to są już właściciele terenów. Pozostaje kwestia ustalenia bonifikaty. Ustawa przewiduje maksymalnie 60%. Ja powiem, że to jest kwestia pewnego przeliczenia i ustalenia. Dotyczy to ok. 30 tys. osób, czyli 15 tys. nieruchomości mieszkalnych, bo tylko nieruchomości mieszkalne wchodzą w ten zakres ustawy.Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry

Co oznacza, że pod uwagę nie należy brać np. garaży. Wiceprezydent powiedział, że w ciągu kilku miesięcy radni powinni uchwalić wysokość bonifikaty w Zielonej Górze. Więcej o tym posłuchacie w całej audycji Prezydent na 96 FM. Program też do zobaczenia na portalu wZielonej.pl.

Prezydent na 96 FM 09-01

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00