ZIELONA GÓRA:

Uchwała o bonifikatach przeszła, ale nie bez kontrowersji

Na sesji rady miasta zielonogórscy radni zdecydowali, ile będzie wynosić bonifikata od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów. Stawka to 95%. O tym, jakie są następstwa tej decyzji dla mieszkańców, przypomniał wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Zielonogórzanie, którzy do tej pory płacili za użytkowanie wieczyste, zapłacą jednokrotność opłat za rok 2018 i staną się właścicielami nieruchomości. Najpierw jednak muszą złożyć oświadczenie, że chcą wpłacić jednorazową kwotę za przekształcenie prawa do gruntu.

Po pobraniu i złożeniu wniosku do urzędu uzyskają kwotę, którą mają wpłacić, a zaświadczenie będą mogli przedstawić w księgach wieczystych i wpisać się jako właściciele, a nie użytkownicy wieczyści. Powinni w ciągu 2019 roku ten wniosek złożyć. Jeśli tego nie zrobią, to w 2020 roku będą musieli zapłacić za rok 2019. Wówczas dalej będą mogli składać wniosek. Czyli te 95% nie jest podzielone na lata, tylko jest jedną kwotą. Także tak naprawdę te 5% to jest jedna roczna opłata za użytkowanie wieczyste.Dariusz Lesicki

W trakcie dyskusji nad uchwałą w sprawie bonifikat nie obyło się bez zgrzytów. Projekt dokumentu jeszcze przed świętami przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej. Urząd miasta go rozpatrzył, a jednocześnie uchwałę, również dotyczącą bonifikat, złożył prezydent. – Jeżeli ktoś przygotuje treść uchwały, a ktoś inny robi tożsamą uchwałę i przedstawia jako własną, to tak w kategoriach studenckich powiedziałbym, że to jest plagiat – stwierdził Sławomir Kotylak.

Ale już pomijając tę kwestię, na pewno najważniejsze dla mieszkańców jest to, że ta bonifikata występuje, że ma charakter trwały. Będzie obowiązywać zarówno w tym roku, jak i w 2020 oraz kolejnych latach. Ma to przede wszystkim za zadanie doprowadzić do uporządkowania kwestii formalnych, jeśli chodzi o własność gruntów i nieruchomości. I myślę, że troszkę porządkuje także kwestie związane z ustawodawstwem krajowym.Sławomir Kotylak

Wnioski o chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta. Można już je składać. – Tym samym w ciągu tego roku wszyscy, którzy będą chcieli, a jest ich ponad 30 tysięcy, będą mieli już w formie pisemnej potwierdzone, że są właścicielami nieruchomości – dodał wiceprezydent Lesicki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00