ZIELONA GÓRA:

Tu stanie pomnik ks. Michalskiego. Bez cokołu, a więc blisko ludzi

W tym roku przypada 60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Postacią, która nieodłącznie się z nimi kojarzy, jest ks. Kazimierz Michalski. Był proboszczem parafii św. Jadwigi, który wraz z mieszkańcami Zielonej Góry stanął w obronie Domu Katolickiego. Miasto upamiętni duchownego – na placu przy konkatedrze stanie jego pomnik.

Monument jest już gotowy. Rozpoczęły się przygotowania do jego ustawienia – powstała brukowana ścieżka, skierowana w stronę kościoła.

To będzie pierwsza taka instalacja, jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, gdzie pomnik nie będzie miał żadnego cokołu. Ksiądz Michalski zmierza do kościoła, spieszy się jak zwykle. Będzie też czuwał nad swoim kościołem, czyli nad konkatedrą. Zatem każdy, kto będzie przechodził skwerem przy konkatedrze, będzie mógł albo zrównać krok z księdzem Michalskim, albo też go dogonić. Mamy pomnik, który jest bardzo blisko ludzi, który jest pokryty przepiękną patyną.

Pomnik autorstwa krakowskiego artysty, Karola Badyny, dotrze do Zielonej Góry już jutro, 22 maja. Odsłonięcie pomnika będzie częścią uroczystości upamiętniającej Wydarzenia Zielonogórskie.

Chcemy zorganizować kameralne uroczystości – odsłonić uroczyście ten pomnik, również go poświęcić. Chcemy także złożyć hołd księdzu Michalskiemu przy pomniku przy filharmonii oraz przy konkatedrze – tam, gdzie jest jego grób.

30 maja w obchodach rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich wezmą udział władze województwa, miasta i radni. Podczas mszy w kościele będzie mogło przebywać naraz 90 osób. Uroczystość będzie więc zamknięta dla mieszkańców, ale miasto planuje transmisję radiową i telewizyjną.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00