UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Tu lekarze zajrzą w głąb naczyń i wyleczą serce. Szpital ma pracownię hemodynamiki

Hol Szpitala Uniwersyteckiego przed oddziałem neurologii zmienił się nie do poznania. Powstały tam sale pracowni hemodynamiki, w których leczeni będą pacjenci ze schorzeniami serca, mózgu czy naczyń krwionośnych.

Do tej pory przy zabiegach hemodynamicznych szpital korzystał z usług zewnętrznej firmy. Teraz dysponuje już własnymi pomieszczeniami.

Kierownicy oddziałów neurochirurgii, neurologii, kardiologii, chirurgii naczyniowej, ale też na przykład ginekologii czy urologii, będą mogli tutaj prowadzić bezinwazyjne zabiegi. Chcemy prowadzić także działania dydaktyczne w tej pracowni, szkolić nowy personel. Ale myślę, że przede wszystkim cieszą się pacjenci, bo będą tutaj robione zabiegi na sercu, zabiegi na naczyniach w różnych obszarach ludzkiego ciała.

Pracownię wykonała firma z Leszna, która wcześniej stworzyła salę hybrydową na Centralnym Bloku Operacyjnym szpitala. Budowa trwała od grudnia. Pomieszczenia pracowni hemodynamiki są wyposażone w wysokiej klasy sprzęt, m.in. angiografy, czyli urządzenia do badania naczyń krwionośnych.

Dla mnie ten sukces jest spotęgowany tym, że zrealizowaliśmy inwestycję na czas w niestandardowych warunkach. Jestem przekonany, że pracownia pozwoli na komfortowe wykonywanie procedur. Maszyny to angiografy, które są innowacyjne – z jednej strony zapewniają lekarzom najlepsze możliwości diagnostyczne, a z drugiej strony dzięki minimalnym dawkom promieniowania dbają o zdrowie i komfort pacjenta w czasie procedury.

Pracownia hemodynamiki składa się z dwóch sal. Jedna jest przeznaczona do zabiegów kardiologicznych, druga to sala obwodowa na potrzeby chirurgii naczyniowej, ginekologii czy onkologii. Można jednak wykorzystywać je zamiennie, np. w razie problemów ze sprzętem.

Na tej sali obwodowej jest podstawowe oprogramowanie kardiologiczne, a na sali kardiologicznej jest podstawowe oprogramowanie naczyniowe. W razie awarii jednego z angiografów można zamienić funkcję albo jeden może spełniać funkcję dwóch przez jakiś czas, dopóki ten uszkodzony nie zostanie naprawiony. Oprócz sali zabiegowej są dwie sterownie, w których siedzi technik. Steruje badaniem angiografem, to znaczy ustala pewne jego parametry, bo większość sterowania odbywa się już w środku. Jest też pomieszczenie, w którym lekarz i pielęgniarka przygotowują się „na czysto”, sterylnie do zabiegu.

Pierwszy zabieg w pracowni hemodynamiki lekarze przeprowadzą w środę, 1 lipca.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00