ZIELONA GÓRA:

Szpital leczy z pomocą nowego sprzętu. „To klucz do sukcesu dobrego gojenia po zabiegach”

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze otrzymał sprzęt, który wspomaga leczenie nowotworów – urządzenie do oceny ukrwienia tkanek w trakcie zabiegu. Aparat pomogła sprowadzić z Niemiec nowo powołana Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej.

Sprzęt został przekazany szpitalowi w użyczenie. Lekarze wykonali już kilka zabiegów z pomocą tego urządzenia. Dlaczego jest ono ważne i potrzebne?

Po jakichkolwiek operacjach resekcyjnych, szczególnie w onkologii, gdzie czasami trzeba dużo usunąć u pacjenta, np. w przewodzie pokarmowym, problemem jest to, żeby pacjent po takiej operacji się zagoił. Wiemy, że liczba powikłań po dużych zabiegach operacyjnych to średnio 10%. To urządzenie służy temu, że ocenia nam w sposób obiektywny ukrwienie tkanek. Gdy wiemy, że są one dobrze ukrwione, jest to kluczem do sukcesu dobrego gojenia.

Urządzenie znalazło się w szpitalu dzięki pomocy fundacji CHOP. To organizacja non-profit, która zbiera środki na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego wykorzystywanego w leczeniu raka. Chce zachęcić lokalnych przedsiębiorców do zaangażowania się w pomoc szpitalowi.

Nie ukrywajmy, że nowotwory są największym „wirusem” i zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Nieraz w mediach słychać: jest lekarz, nie ma sprzętu. Słychać w innych środowiskach: jest sprzęt, ale nie ma kto tego obsługiwać. Do tańca potrzeba dwojga: musi być znakomity lekarz, znakomity szef oddziału. Takiemu lekarzowi trzeba dać w ręce najnowocześniejszy sprzęt i mu zaufać.

Aparat do oceny ukrwienia tkanek jest wart 34 tysiące euro.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00