ZIELONA GÓRA:

Św. Urban już patrzy na miasto

Święty Urban I zawitał do Zielonej Góry. Patron miasta we wtorek stanął na placu przy filharmonii, skąd dumnie będzie teraz spoglądał na Winny Gród.

Zainstalowanie ważącej blisko tysiąc kilogramów rzeźby autorstwa Artura Wochniaka zajęło sporo czasu. Całej operacji przyglądali się mieszkańcy, władze miasta, duchowni i inicjatorzy powołania komitetu budowy pomnika.

Mówią twórca pomnika oraz .

Cieszy mnie to, że mogłem zrobić patrona Zielonej Góry. Kiedyś startowałem w konkursie na pomnik Bachusa i niestety zająłem drugie miejsce. Nie udało mi się tego bardziej laickiego patrona przedstawić, więc tutaj mam opcję bardziej sakralną, aczkolwiek myślę, że rzeźba będzie przemawiała do wszystkich. Nie będzie tylko związana z religijnością, ale bardziej z tym, że jest patronem wszystkich zielonogórzan, winnic, winiarzy.Artur Wochniak
Z ludźmi, z którymi rozmawiałem tutaj, to bardzo im się podoba. Dobrze, że rzeźba jest w tym miejscu. W 1960 r. były tutaj Wydarzenia Zielonogórskie, a papież jest orędownikiem pokoju, głosicielem prawdy. Plac, pomnik, to wszystko ma ze sobą powiązanie.ks. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. Św. Urbana I w Zielonej Górze

Św. Urban I zasiadał na Stolicy Apostolskiej w III wieku. Patronem Zielonej Góry jest od 2010 roku.

Oficjalnie pomnik zostanie odsłonięty jutro o godzinie 19.00. Uświetni go koncert symfoniczny w wykonaniu zielonogórskich filharmoników.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00