WAŻNEZIELONA GÓRA:

Spór o obwodnicę południową miasta na sesji. Poszło o pieniądze

Gorący spór radnych Platformy Obywatelskiej z wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. Poszło o koszty związane z budową Obwodnicy Południowej Zielonej Góry.

Miasto w jednym z punktów porządku obrad zaproponowało zmianę uchwały budżetowej na 2023 rok i przesunięcie środków finansowych na poszczególne zadania w tym na te związane z budową obwodnicy. Inwestycja będzie kosztowała teraz nie 156 milionów złotych, a o 2 miliony 305 tysięcy złotych mniej.  – Dlaczego miasto najpierw domagało się dofinansowania o 10 milionów, a teraz chce zmniejszyć wydatkowanie – pytał radny PO Dariusz Legutowski.

Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć, o co tutaj chodzi. Najpierw jest wniosek, że budowa będzie kosztowała o 10 milionów złotych. Podwyższamy tę kwotę, przegłosowujemy, Teraz się okazuje, że są wolne środki i je zwalniamy, Tu jest 300 tysięcy, tu 2 miliony, Można było te pieniądze przekazywać, chociażby na wnioski Koalicji Obywatelskiej. 

Co na to wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk?  – Mogliśmy po konsultacjach zmniejszyć kosztorys tej inwestycji – odpowiadał radnym.

Mieliśmy do dyspozycji i mamy ponad 114 milionów złotych dotacji unijnej. Podpisując aneks nie mogliśmy założyć, że te 10 milionów złotych zostaną po kontroli uznane przez instytucję wdrażającą, czyli Centrum Unijnych Projektów Transportowych, za koszty kwalifikowane. W najbardziej niekorzystnej sytuacji byłyby to dodatkowe środki własne. Możemy na 10 milionów złotych rewaloryzacji włożyć 8,5 milionów środków unijnych, bo mamy 85 procent dofinansowania.  

Zmiany w uchwale budżetowej przeszły większością głosów. Dodajmy, że miasto przeznaczy zaoszczędzoną kwotę na remont oświetlenia ulicznego oraz zakup energii. Środki przejdą także na budowę obwodnicy zachodniej miasta.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00