ZIELONA GÓRA:

Sieć zielonogórskich szkół – co stanie się z placówkami?

Zakończyły się konsultacje w sprawie ustalenia zielonogórskiej sieci szkół, która będzie musiała zostać zmieniona w związku z wprowadzoną reformą oświaty. Uczniowie dzisiejszych klas pierwszych i drugich na pewno zakończą naukę w dotychczasowych budynkach, a co w przyszłości?

W przypadku niektórych placówek zmiany nie będą drastyczne. Są gimnazja, których kubatura pozwala przystosować je do tego, aby od września były szkołą podstawową. Tak stanie się min. Z Gimnazjum nr 1 przy Wyszyńskiego, które w myśl zmian będzie Szkołą  Podstawową nr 2, czy Gimnazjum nr 6, które wróci do dawnej nazwy sprzed reformy gimnazjalnej i będzie Szkołą  Podstawową nr 13. Dodajmy, że na os. Zastalowskim planowana jest budowa nowej szkoły.

Poniżej przedstawiamy propozycję Urzędu Miasta na zmiany w sieci zielonogórskich szkół.

* Gimnazjum nr 1, ul. Wyszyńskiego, przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 2 – nabór będzie prowadzony do klasy zerowej i pierwszej.

* Gimnazjum nr 2, ul. Św. Cyryla i Metodego, zostanie włączone do VI Liceum Ogólnokształcącego (powstanie liceum z oddziałami gimnazjalnymi). Obecnie VI LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Budowlanych, ul. Botaniczna – będzie z ZSB wyłączone i przeniesione na ul. Św. Cyryla i Metodego.

* Gimnazjum nr 3, ul. Św. Kingi 1, zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 6, która zostanie przeniesiona tu z ul. Moniuszki (będzie to podstawówka z oddziałami gimnazjalnymi). Działające tu V LO zostanie przeniesione na ul. Zachodnią.

* Gimnazjum nr 6, ul. Chopina, przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 13 – nabór będzie prowadzony do klasy zerowej i pierwszej, przygotowana zostanie też oferta dla obecnych klas szóstych SP 11.

* Gimnazjum nr 7, ul. Zachodnia, zostanie włączone do V Liceum Ogólnokształcącego, które zostanie tu przeniesione z ul. Św. Kingi (będzie to liceum z oddziałami gimnazjalnymi).

* Utworzenie Zespołu Edukacyjnego nr 9, ul. Spawaczy, w skład którego wejdzie: Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Miejskie Przedszkole (obecnie Akademia Talentów). Przy ul. Źródlanej zostanie wybudowany nowy budynek szkolny należący do SP 11 – planowane zakończenie inwestycji – 1 września 2018 r.

Docelowo nauka w klasach 1-3 odbywać się będzie w budynkach: przy ul. Rzeźniczaka (obecna Akademia Talentów) oraz przy ul. Źródlanej (nowy budynek szkoły). Nauka w klasach 4-8 odbywać się będzie w budynku przy ul. Spawaczy (obecna SP 11).

* Gimnazjum dla dorosłych w CKUIP, ul. Staszica 2, przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową dla dorosłych.

* W skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 1, ul. Piastowska, wejdą: ośmioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna nr 16, trzyletnia Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Gimnazjum Specjalne nr 11 (do wygaśnięcia oddziałów) oraz trzyletnia Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna.

Pozostałe gimnazja, wchodzące w skład zespołów edukacyjnych i zespołów szkół prowadzonych przez miasto, funkcjonują do momentu ich wygaszenia, tj. do 31 sierpnia 2019 r. Dotyczy to: Gimnazjum nr 4 (ZSOiS), Gimnazjum nr 5 (ZE 1), Gimnazjum nr 8 (ZE 3), Gimnazjum nr 9 (ZSEkol.), Gimnazjum nr 13 (ZE 4), Gimnazjum nr 14 (ZE 6).

 

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: