ZIELONA GÓRA:

Remont muzeum oraz pandemia – to główne tematy II Lubuskiego Kongresu Muzealników

Za nami II Lubuski Kongres Muzealników. Spotkanie połączono z podsumowaniem projektu rozbudowy i modernizacji Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. A przypomnijmy – przeprowadzenie prac kosztowało około 21 milionów złotych. 

Co udało się zrobić dzięki funduszom unijnym oraz pieniądzom pochodzącym z budżetu samorządu województwa lubuskiego? O tym Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Udało nam się powiększyć muzeum o 2 tys. metrów powierzchni użytkowej. Powstał ogromny  i przestronny hol. Do tego, tuż obok,  wielka sala konferencyjna, w której możemy organizować różnego rodzaju wydarzenia, w tym koncerty. W sali zmieści się około 200 osób. 

Powstały też dwie stałe wystawy. Jednak nie tylko o zmianach w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze dyskutowano. Muzealnicy rozmawiali także o tym jak pandemia wpłynęła na ich działalność.

Muzeum bez publiczności i zwiedzających byłoby tylko magazynem, składowiskiem zabytków. Publiczność musi nas odwiedzać. W czasie pandemii pomogła nam bardzo elektronika i to dzięki niej pracowaliśmy w miarę normalnie. Na pełnych obrotach. Zdalnie zapraszaliśmy do udziału w koncertach, warsztatach, wystawach. 

Dodajmy, że I Lubuski Kongres Muzealników odbył się dwa lata temu w Gorzowie Wielkopolskim. W ubiegłym roku, właśnie ze względu na pandemię, organizacja wydarzenia nie była możliwa.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: