ZIELONA GÓRA:

Radni i wiceprezydent o moście w Cigacicach. Kto sfinansuje remont?

Most w Cigacicach stale pozostaje ważnym tematem, co pokazała ostatnia sesja rady miasta. W tej sprawie wypowiadali się radni, a także wiceprezydent Zielonej Góry. Sporną kwestią wciąż jest to, kiedy ruszy remont obiektu i w jaki sposób zostanie sfinansowany.

W ostatnie dwie niedziele mieszkańcy zorganizowali protesty na moście. W sprawę zaangażowała się również radna Anita Kucharska-Dziedzic z ruchu miejskiego. Pytała w interpelacji, czy zabezpieczone zostały pieniądze na remont obiektu.

Pytam, czy zabezpieczono wkład własny, do którego miasto się zobowiązało. 3 miliony z pieniędzy miejskich zostanie przeznaczone jako wkład do tej inwestycji remontowej. Na Komisji Budżetowej dowiedziałam się, że chyba jeszcze nie zabezpieczono i jak przyjdzie dotacja, to wtedy będziemy martwić się o przesunięcie tych środków. Mam nadzieję, że dostanę pisemną odpowiedź, która wyjaśni sprawę, bo sytuacja jest, jaka jest. Dalej niepewna, rolnicy nadrabiają drogi, właściwie przestało się im kalkulować dojeżdżanie do własnych pól.Anita Kucharska-Dziedzic

– To, czy miasto zabezpieczy wkład własny w inwestycję, zależy od tego, jakie będą koszty oraz wsparcie samorządu powiatowego i rządu – mówi Dariusz Lesicki, wiceprezydent miasta. – Od tego będzie uzależniona kwota, którą rada będzie mogła przeznaczyć na przebudowę mostu czy doprowadzenie do stanu używalności przez samochody powyżej 3,5 tony.

Jacek Budziński, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, że miastu powinien pomóc samorząd województwa. Jako argument podaje, że Zielona Góra często wspiera zadania marszałka.

Most w Cigacicach jako ten most awaryjny nie jest używany tylko przez mieszkańców Cigacic, Zielonej Góry i Sulechowa, ale całego województwa. I warto by było, żeby potrzebne pieniądze, czyli 15 milionów złotych załatwić na remont. Poseł Jerzy Materna zabiegał u premiera Morawieckiego, aby otrzymać pieniądze z listy rezerwowej. Ale warto by było, żebyśmy szli wspólnym frontem – i miasto Zielona Góra, i samorząd miasta Sulechowa, i marszałek.Jacek Budziński

Na moście w Cigacicach z powodu jego złego stanu technicznego obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów. Nie mogą przez niego przejeżdżać samochody o masie większej niż 3,5 tony. Anita Kucharska-Dziedzic przekonuje jednak, że zakaz jest łamany. – W czasie jednego z protestów stała nawet policja, a tir przejechał. Kto go zatrzyma? Te samochody są ciężkie, a most jest w stanie, w jakim jest i to wiadomo już od wielu lat – komentuje przedstawicielka ruchu miejskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00