ZIELONA GÓRA:

Przyszli i obecni policjanci – spokrewnieni chęcią pomocy

Policyjna zbiórka krwi przed miejską komendą

Widok policyjnych samochodów na parkingu zielonogórskiej komendy raczej nie jest zaskoczeniem. Powoli nie dziwi też obecność krwiobusu. Po raz trzeci policjanci z powiatu zielonogórskiego zdecydowali się bowiem zorganizować przedświąteczną zbiórkę krwi.

Poprzez akcję funkcjonariusze pokazują, że pomoc ludziom ma różne oblicza. Nie musi to być wyłącznie rozwiązywanie ich problemów, ale również ratowanie życia. O tym przekonują się również ci, którzy kształcą się z myślą o pracy w policji czy wojsku – uczniowie klas mundurowych z Czerwieńska.

Ta młodzież ma już w swojej głowie ułożone, że jak oddadzą krew i mogą komuś pomóc, mogą w ten sposób się dowartościować. Zawsze korzystamy z okazji. Oczywiście liczba uczniów jest różna, bo też nie zawsze każdy może oddać krew. Ale są chętni z klasy policyjnej i klasy wojskowej, dlatego wspomagamy policję.Piotr Puchała, nauczyciel edukacji policyjno-prawnej w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku

Nauczyciel dodaje, że młodzi ludzie nie potrzebują specjalnej zachęty, by brać udział w akcjach krwiodawczych, zgłaszają się sami.

Krew postanowił oddać m.in. Radosław Kuś, uczeń klasy wojskowej. Jak mówi, jego kierunek kształcenia miał na to wpływ, ale przede wszystkim chce nieść pomoc innym.

Oddaję krew głównie dlatego, że chciałbym pomóc komuś, komu mogę. To był mój drugi raz. Ostatnio oddałem krew rok temu, również w tym miejscu, pod komendą. Wydaje mi się, że moim kolegom i koleżankom wystarczy powiedzieć, że jest to coś dobrego. To nic trudnego oddać krew – wystarczy tylko przejść badania.Radosław Kuś

Duże zaangażowanie policji i uczniów klas mundurowych w krwiodawstwo potwierdza Lidia Hopko-Radomska, lekarz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

Zwykle bardzo chętnie zgłasza się i młodzież, i pracownicy policji. Stali dawcy, jak na przykład policjanci, są doskonale zorientowani, jak się przygotować, w jakim stanie zdrowia muszą być. Jeżeli chodzi o młodzież, to nie zawsze jest zorientowana, czy spełnia wszystkie warunki, żeby oddać krew. Ale zawsze chęci jest dużo.Lidia Hopko-Radomska

W pierwszych dwóch godzinach policyjnej akcji krew w busie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddało 12 osób.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00