ZIELONA GÓRA:

Powstaje sygnalizacja niedaleko nowej szkoły. Będzie również kamera

Przygotowania do otwarcia nowej szkoły przy ul. Energetyków to nie tylko prace w budynku. Trzeba było zadbać również o odpowiednią infrastrukturę przy placówce. Na skrzyżowaniu ulicy Batorego ze Źródlaną przejście dla pieszych będzie miało wzbudzaną sygnalizację świetlną.

Ze względu na bliskość ulicy Batorego, jednej z głównych arterii miasta, to dość ruchliwe miejsce. Rodzice obawiali się więc, czy ich pociechy będą bezpieczne. Przejście zapewne ułatwi poruszanie się pieszym.

Nie mamy dotychczas informacji o wielu zdarzeniach drogowych w tym miejscu. Natomiast niewątpliwie jeżeli będzie tam szkoła, to ruch się zwiększy. A przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego inicjatywa, żeby stworzyć tam nowe przejście, które będzie wzbudzane, zwiększy bezpieczeństwo nie tylko najmłodszych, ale wszystkich okolicznych mieszkańców. Istotne jest też to, aby stosować się do znaków i żeby kierowcy także pamiętali, że tam powstała nowa szkoła i należy tam zwolnić.Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

O wyposażeniu przejścia i organizacji ruchu przy nim mówi Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami Urzędu Miasta.

Będzie wyposażone w przyciski dla pieszych, które uruchamiają fazę zielonego światła dla przechodzących przejściem. Dodatkowo, czego zwykle przejścia nie mają, wyposażymy całe skrzyżowanie w dodatkową kamerę, która będzie badała natężenie ruchu na ulicy Źródlanej. W momencie – nawet jeżeli nie będzie pieszych i zrobi się trochę większy korek na ulicy Źródlanej – to światło i tak się włączy. Po to, aby dopuścić samochody z ulicy Źródlanej, by mogły wyjechać na Batorego.Krzysztof Staniszewski

Samochody, które będą jechały od Trasy Północnej w stronę centrum, będą miały linię warunkowego zatrzymania przed skrzyżowaniem z ulicą Źródlaną. To rozwiązanie ułatwi wyjazd z ulicy Źródlanej na Batorego, a skrzyżowanie nie będzie zatłoczone.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policja będzie prowadzić w szkołach rozmowy z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z pewnością nie zabraknie też kwestii, jak przechodzić przez jezdnię. Policjanci będą również kontrolować zachowanie kierowców i pieszych na pasach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00