ZIELONA GÓRA:

Z pomocą młodym bez pracy i szkoły – „Od szkolenia do zatrudnienia” w OHP

NEET to określenie młodzieży, która nie uczy się, nie ma pracy i nie przygotowuje się do zawodu. Jej wykluczeniu społecznemu stara się przeciwdziałać Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze. Oferuje młodzieży naukę i przygotowanie zawodowe w projekcie „Od szkolenia do zatrudnienia”.

Działanie jest kierowane do osób w wieku 18-24 lata. Zaczyna się od doradztwa zawodowego. Młodzi ludzie uczą się, jak pisać CV i list motywacyjny oraz jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Często potrzebują również wsparcia psychologicznego. Następnie mogą przejść kurs. W ofercie jest ich sporo.

Kursy językowe, kursy komputerowe, kursy na prawo jazdy kategorii B dla osób, które mają trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ mieszkają na przykład w odległych miejscach. I głównym nastawieniem jest kurs zawodowy, po którym osoba idzie na trzymiesięczny, płatny staż zawodowy. Taka jest koncepcja projektu.Kalina Klepacz

Wśród kursów zawodowych do wyboru są m.in. szkolenia na sprzedawcę, operatora koparko-ładowarki i kelnera. Uczestnicy mają zapewniony posiłek w trakcie zajęć grupowych i szkoleń, dofinansowanie kosztów dojazdu, ubezpieczenie oraz stypendium szkoleniowe i stażowe. Z kursów mogą także skorzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Projekt gwarantuje po kursie trzymiesięczny staż pracy. Również po tym stażu pracy staramy się dla tych ludzi znaleźć pracę stałą – czy to będzie kolejny staż, czy już umowa o pracę. W każdym razie ludzie po projekcie będą dla potencjalnych pracodawców o wiele bardziej atrakcyjni. Z racji tego, że nie będzie to zwykły szary człowiek, który przyszedł z ulicy, tylko osoba z papierami jak najbardziej pożądanymi na rynku pracy.Michał Kamianowski, doradca zawodowy

Informacji o projekcie „Od szkolenia do zatrudnienia” można zasięgnąć w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP. Tam także można zgłaszać swój udział. Więcej – w całej rozmowie.

Godzina Rektorska – Kalina Klepacz, Michał Kamianowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00