LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Płuca zszarzały

Lubuski Alarm Smogowy podsumował dwutygodniową akcję z udziałem tzw. smogowych płuc, które stanęły między Rondem 11 Listopada a Urzędem Marszałkowskim.

14 dni temu płuca były białe, dziś biel zastąpił kolor szary. Akcję podsumowuje Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Chcemy pokazać społeczeństwu, czym oddychamy. Smogu nie widać, a to, co się osiada na naszej instalacji, niestety jest też na naszych płucach. 14 dni temu mieliśmy płuca czysto białe, a dzisiaj wyglądają tak, jak wyglądają. Zielona Góra ma dużo do zrobienia, żeby dążyć do poprawy jakości powietrza w tym mieście.

Zielona Góra nie jest jedynym miastem w Polsce, gdzie tego typu płuca się pojawiły. Dariusz Legutowski, miejski radny Platformy Obywatelskiej liczy, że akcja skłoni do refleksji nie tylko mieszkańców, ale i władze samorządowe.

Liczymy, że prezydent zintensyfikuje działania, bo na dzisiaj trochę tego brakuje. Kilka szkół same weszło do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, to rządowy program. Tam są czujniki smogowe. To są działania, z którymi wszyscy musimy walczyć. Urząd miasta, marszałkowski, wojewódzki, wszyscy mieszkańcy. Smog powinien nas łączyć, a nie dzielić.

Organizatorzy akcji zapowiedzieli, że za pół roku będą chcieli skontrolować, jak wygląda realizacja uchwały antysmogowej w Zielonej Górze, która w mieście obowiązuje od tego roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00