UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Piernikowy zawrót głowy na UZ. Studenci budowali słodkie konstrukcje [WIDEO]

Słodki zapach unosił się dziś na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. W budynku A-8 odbyła się dziś bowiem III edycja konkursu na najlepszą drużynową konstrukcję piernikową.

Co ważne – budowle nie musiały być typowo świąteczne. Budowane były więc nie tylko chatki i bożonarodzeniowe szopki, ale też wieże, a nawet mosty. I to właśnie ta ostatnia konstrukcja okazała się zwycięska. Choć jak mówi Wiktoria Łukasiewicz – byłoby łatwiej, gdyby jako zaprawy ich zespół użył innego lukru.

Daje radę, ale byłby lepszy królewski. On by szybciej wiązał. I byłby mocniejszy. Radzimy sobie jak możemy. Trzeba zrobić mocne umocnienie, żeby dał radę w ogóle stać. 

Niektórzy studenci postanowili wyjść jeszcze bardziej poza szereg i zamiast identycznych pierników przygotowanych dla wszystkich drużyn, piernikowe materiały budowlane przygotowali sami. Tak było w przypadku zespołu, który zajął drugie miejsce. Studentki same upiekły korzenne elementy do swojej konstrukcji. Mówi Katarzyna Dziwir.

Skoro mamy już współczesność, to byłby to taki nowoczesny wieżowiec – biurowiec Świętego Mikołaja. Jeszcze nie ma lądowiska. To taka nasza współczesna wersja bieguna północnego. 

A co było brane przez kapitułę konkursową podczas wyboru tych najlepszych konstrukcji? O tym Anna Kucharczyk z Instytutu Budownictwa UZ.

No na pewno wygląd, nakład pracy. Architekci z racji ich kierunku idą bardziej w inwencję twórczą.

Dodajmy, że o tytuł najlepszych piernikowych budowlańców walczyło dwanaście drużyn. Składały się one ze studentów oraz studentek Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: