KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Pełen prozy, lecz nie prozaiczny, a fantastyczny! Festiwal Anny Tokarskiej otwarty na młodzież

„Proza Poetów”, czyli Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej to wielkie święto dla miłośników twórczości poetyckiej, prozatorskiej i dramatycznej. W tym roku celem będzie przyciągnięcie do biblioteki Norwida młodych czytelników. Po raz pierwszy odbędzie się bowiem blok wydarzeń pod hasłem „Festiwal Młodym”.

Będzie dotyczył literatury fantastycznej w różnych ujęciach, m.in. słowie pisanym i ilustracji. Rozpocznie się 29 listopada o 10:00 od konkursu wiedzy dla szkół. Tematem będą książki z serii „Harry Potter”. Natomiast po południu – coś dla młodzieży.

Razem z Weroniką Dobrowolską, organizatorką kółka komiksiarskiego w ZOK-u, stwierdziliśmy, że zrobimy warsztaty komiksowe na temat fantastyki, fantasy, science fiction. Okazało się, że może to być fajny pomysł. Spotykamy się 29 listopada o godzinie 14:00. Każdy chętny, który ma ochotę porysować, stworzyć z nami historię fantastyczną, wystarczy, że przyjdzie.Bartosz Czerniawski, mediateka Góra Mediów

Następnego dnia dzieciaki przekonają się, jak wygląda czytanie performatywne. Osoby znane w lokalnej kulturze wezmą na warsztat „Przeklęte dziecko”, najnowszą powieść J.K. Rowling. Zaprezentują ją w formie zbliżonej do teatralnego spektaklu.

Zaraz po czytaniu wchodzi na scenę Kraina Eksperymentów. Dziewczyny, które z zamiłowania są chemiczkami, ale postanowiły zrobić coś dla dzieciaków. Będziemy w klimatach potterowskich warzyć różne chemikalia, eliksiry, będzie można się pobawić, popuszczać trochę dymu, bawić się światłem. Więc na pewno będzie mnóstwo frajdy.Bartosz Czerniawski

Czytanie „Przeklętego dziecka” – 30 listopada o 10:00 w mediatece Góra Mediów.

Dorośli fani fantastyki będą mogli z kolei spotkać się z Andrzejem Ziemiańskim, popularnym pisarzem tego nurtu. Nie ukrywam, że to mój mistrz – mówi o autorze „Zapachu szkła” Bartosz Czerniawski. Dodaje, że spotkanie z nim należy do rzadkości, gdyż pisarz nie zawsze odpowiada na zaproszenia.

Program wszystkich wydarzeń można sprawdzić na stronie biblioteki Norwida.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00