ZIELONA GÓRA:

Pakujemy apteczkę na wakacje – co wypada zabrać?

Samochodowe apteczki są dostępne już niemal wszędzie. Nie zawsze jednak zawierają to, co będzie nam potrzebne przed wakacyjnym wyjazdem. Najlepiej więc spakować taki zestaw samemu, korzystając z kilku rad.

Na upały (które w te wakacje jeszcze mają nadejść), na pewno przyda się krem z filtrem i środki na poparzenia słoneczne. Czym się kierować przy ich wyborze? Radzi Artur Rakowski, zielonogórski farmaceuta i autor bloga ArturRakowski.pl.

Przede wszystkim – składem. Jesteśmy teraz świadkami takiego trendu, który nazywa się „czysta etykieta”. Składy kosmetyków muszą być jak najkrótsze, muszą zawierać bezpieczne składniki, więc powinniśmy sprawdzać składy tych środków w tym kierunku. Na pewno środki po opalaniu czy zapobiegające oparzeniom muszą mieć lekką konsystencję, nie mogą zawierać dużo tłuszczu. Raczej powinny być to lekkie kremy aniżeli tłuste maści.Artur Rakowski

Dobrze mieć ze sobą również środek przeciw komarom oraz taki łagodzący ich ukąszenia. Do usuwania kleszczy sprawdzą się narzędzia dostępne w aptece. Na pewno nie powinniśmy ich wymrażać, aby kleszcz nie wyrzucił z siebie treści pokarmowej, która może być źródłem zakażenia.

Na długie wędrówki sprawdzą się plastry na pęcherze. Są to opatrunki hydrożelowe, które mogą utrzymać się na skórze do kilku dni.

Po aplikacji można je nosić nawet przez kilka dni i się z nimi kąpać. Poza tym, wiadomo – kompresy, bandaże, gazy, przyda się również jakiś żel antybakteryjny czy środek antyseptyczny. Los jest nieprzewidywalny – różne rzeczy mogą nas spotkać na szlaku.Artur Rakowski

Jeśli zabieramy ze sobą leki, które musimy stale zażywać, pamiętajmy, że nie można ich przechowywać w świetle i wysokich temperaturach (powyżej 25 stopni). Szczególnie wrażliwe na temperaturę są szczepionki, insulina czy środki na wstrząs anafilaktyczny. Te preparaty powinny być przechowywane w lodówce lub torbie termoizolacyjnej.

Pozwoli nam przechowywać leki może nie przez jakiś superdługi czas, ale przez godzinę, dwie poza lodówką. Wielu moich pacjentów kompletując apteczkę, wyjmuje blistry z opakowań, będąc przekonanym, że to zewnętrzne opakowanie jest zbędne. Poza tym, że pełni ono funkcję informacyjną, również zabezpiecza wnętrze leku przed szkodliwym działaniem środowiska. Jeżeli już decydujemy się wyjąć blistry i wyrzucić kartonowe opakowania, powinniśmy przenieść leki do nieprzezroczystej kosmetyczki.Artur Rakowski

Leków nie powinniśmy przechowywać też w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, np. w łazience. Najkorzystniejsze będą te suche i zacienione.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00