ZIELONA GÓRA:

Ośmiu (a nawet więcej) Wspaniałych otrzymało nagrody. Oto najlepsi wolontariusze!

Są szkolnymi instruktorami PCK, udzielają się na rzecz schroniska czy hospicjum. Dzieci i młodzież z Zielonej Góry mają na koncie sporo osiągnięć jako wolontariusze. Najaktywniejsi z nich otrzymali tytuł „Ośmiu Wspaniałych”.

Uczestników tego samorządowego konkursu jest coraz więcej. W tegorocznej edycji startowało ich tak wiele, że w ratuszowej sali ślubów… zabrakło dla nich miejsc. Ale to tylko powód do dumy – zauważa Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Jeżeli nawet będzie trzeba w przyszłości robić taką uroczystość w CRS-ie, to również nie zabraknie miejsc. Tak samo jak nie zabraknie serc w Zielonej Górze. Podziękowanie to przede wszystkim symboliczny znaczek, który mówi o tej akcji „Wspaniałej Ósemki”. „Ósemka” dotyczy i młodszych dzieci, i tych starszych. Zatem to tylko taka gratyfikacja i słowa podziękowania. I świadomość tego, że ich widzimy, doceniamy ich pracę, jesteśmy po prostu z nich dumni.Wioleta Haręźlak

W konkursie „Ośmiu Wspaniałych” wzięły udział m.in. Aleksandra Czubkowska i Malwina Stańczak, uczennice „Lotnika”.

Mamy w szkole zbiórki – zbieramy żywność albo pieniądze. Działamy też w osobnych wolontariatach. Ja prowadzę kursy w przedszkolu, np. jak bezpiecznie jeździć na rowerze.Malwina Stańczak
Ja jestem wolontariuszką w Dziennym Ośrodku Młodzieżowym i w zielonogórskim hospicjum. Zawsze się mówi, że wolontariat to pomoc bezinteresowna. Ale jednak w wolontariacie zawsze dostajemy coś z powrotem, jakieś doświadczenia, nauki życiowe.Aleksandra Czubkowska

Uczestniczką „Ośmiu Wspaniałych” w kategorii szkół podstawowych była Joanna Wybranowska. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 działa na rzecz miejskiego schroniska dla zwierząt.

Chodzę na wolontariat. Kiedy widzę w internecie, że jest jakieś schronisko, które nie ma tyle karmy, by nakarmić wszystkie zwierzęta, mówię koleżankom, czy nie mogłyby pomóc. Żeby zrobić jakąś zbiórkę na podwórku, zapytać sąsiadki. Pomagam tak od dwóch lat.Joanna Wybranowska

W miejskim finale konkursu nagrodzono również nauczycieli, którzy promują ideę wolontariatu w szkołach. Jak twierdzi jedna z wyróżnionych, Justyna Juszczak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, niewiele potrzeba, by zmotywować uczniów do pomagania.

Wystarczy tylko pokierować. Jest tylu młodych, wspaniałych ludzi, którym nie trzeba podsuwać dużo pomysłów, bo oni sami wychodzą z inicjatywą. Naprawdę, mamy wspaniałą młodzież, wspaniałe dzieci, wystarczy tylko wykazać się jakąś chęcią współpracy z nimi.Justyna Juszczak

Jeden z najaktywniejszych młodzieżowych wolontariuszy będzie reprezentował Zieloną Górę na ogólnopolskim finale konkursu w Warszawie.

LAUREACI KONKURSU:

– kategoria „Mała Ósemeczka” (uczniowie szkół podstawowych): Antoni Juszczak, Jagoda Czechowska, Jagoda Romejko, Mateusz Nawrocki, Oliwia Mamczys, Karolina Barczak, Natasza Wójcik i Weronika Tarasek.

– kategoria „Junior”: Oliwer Juszczak, Julia Gadzała, Katarzyna Miszkiewicz, Maciej Muszyński, Ignacy Małuszyński, Wiktoria Spruch, Julia Dąbrowska, Amelia Uvalin.

– kategoria „Senior”: Dorota Piechowiak, Aleksandra Czubkowska, Hanna Wojciechowska, Kacper Koźlarek, Weronika Kapusta, Marta Salwerowicz, Mateusz Walkowiak, Marcel Bemben.

Poniżej – gala konkursowa w obiektywie Marcina Fijałkowskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
X