LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Opis badań w kilka minut? Lubuskie stawia na MedBrain L i sztuczną inteligencję!

Rusza MedBrain L – czyli lubuski projekt wsparcia diagnostyki i systemami sztucznej inteligencji. Idea jest prosta – chodzi między innymi o znalezienie klucza do szybszego opisywania badań, między innymi wykonanych metodą USG. Oczekiwanie na opis trwa czasem od kilku dni do nawet kilku tygodni czy miesięcy. 

I tutaj z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która analizuje zdjęcie tomograficzne. W jaki sposób? To na konkretnym przykładzie tłumaczy Jakub Musiałek, członek zarządu Pixel Technology, generalnego wykonawcy projektu.

Sztuczna inteligencja u tego konkretnego pacjenta znalazła szereg zmian – dotyczącą płynów, konsolidację oraz zmiany nowotworowe. Mając opis w kilku minut można zaplanować ścieżkę leczenia dużo szybciej i wcześniej je zacząć. Jeśli wszystko jest poukładane i zsynchronizowane. 

Na jakim etapie są prace, jeśli chodzi chodzi o wdrożenie projektu? Pytamy o to Wojciecha Olszewskiego, dyrektora biura projektów własnych i społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.

Jesteśmy teraz na etapie kończenia Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych. Kończymy serwerownie. Te systemy już działają. Ze względu na dane wrażliwe, nie chcemy jednak doprowadzić do tymczasowych tylko rozwiązań. 

Co za tym idzie – algorytmy zostaną udostępnione pacjentom w momencie, gdy projekt zostanie w pełni zabezpieczony.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00