ZIELONA GÓRA:

Nowy budżet obywatelski z Zieloną Pozarządową

W trakcie przygotowań i głosowania podczas ostatniego budżetu obywatelskiego w mieście zawrzało. Pomimo tego, że dużo się zmieniło m.in. to, że młodzież mogła zgłaszać swojej propozycje i głosować oraz wprowadzone zostały elektroniczne wnioski – nadal wielu wytykało błędy. Osobną kwestią była afera związana z peselami.  

Budżet obywatelski wymaga zmian – tego zdania jest wielu mieszkańców oraz organizacji funkcjonujących w mieście. Dlatego też fundacja Lyada wraz z Zielonogórskim Towarzystwem Upiększania Miasta organizują spotkanie w ramach Zielonej Pozarządowej, dotyczące budżetu obywatelskiego. Podczas niego odbędą się warsztaty Masz Głos. Każdy mieszkaniec będzie mógł wypowiedzieć się w temacie, zaproponować zmiany od siebie i wspólnie wypracować budżet obywatelski, z którego będzie zadowolona władza i obywatele Zielonej Góry.

– Pani Joanna Liddane założyła stworzenie nowego takiego systemu głosowania, nowego regulaminu budżetu obywatelskiego przy ścisłej współpracy z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi. Tak, żeby ten regulamin był bliżej społeczeństwa, żeby ten regulamin bardziej odpowiadał potrzebom mieszkańców. Dlatego właśnie tak się złożyło, że pani Joanna zaprosiła do Zielonej Góry Szymona Osowskiego prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog i prawnika, który ma już doświadczenie w prowadzeniu budżetu obywatelskiego, w prowadzeniu regulaminów, w konsultacjach społecznych, w organizacji podobnych wydarzeń w innych miastach. Myślimy, że to spotkanie naprawdę będzie bardzo przydatne dla nas, w naszej sytuacji, będzie bardzo przydatne dla mieszkańców i organizacji pozarządowych, żebyśmy wiedzieli na czym stoimy, jakie mamy prawa, jakie mamy możliwości, co możemy zmienić, czego nie możemy. Jak możemy wpłynąć na zmiany regulaminu tak, żeby ten regulamin został dopasowany i do potrzeb mieszkańców i do oczekiwań władz. – mówiła Irina Brovko z fundacji Lyada.   

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 lutego w mediatece Szklana Pułapka, która znajduje się w Zielonogórskiej Palmiarni. Początek spotkania przypada na godzinę 10:00. Więcej informacji usłyszycie w zapisie całej rozmowy, której gościem była Irina Brovko.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X