ZIELONA GÓRA:

Nietypowa ekspozycja na deptaku: “Zielonogórzanie zużywają niemal 9 ton plastiku dziennie” [WIDEO]

Dziś Światowy Dzień Ziemi. Zielonogórski Zakład Gospodarki Komunalnej postanowił uczcić go w dość nietypowy sposób. U stóp ratusza pojawiła się aleja Platona, pełna plastikowych śmieci. Miasto chce w ten sposób kolejny już raz zwrócić uwagę mieszkańców na konieczność segregacji śmieci.

Tylko w ubiegłym roku na zielonogórskie wysypisko śmieci trafiło około 30 tysięcy ton plastiku. Zaledwie 17 % nadawało się do recyklingu. W przeliczeniu dziennym mówi się tutaj aż o 9 tonach.

Te obrazki mają pokazać i uświadomić mieszkańcom, że można żyć inaczej. Próbować żyć inaczej. Że możemy plastik zamieniać na przykład na wielorazowe, ekologiczne torby. I możemy szukać innych sposobów na to, by nie zaśmiecać siebie nawzajem. Mamy nadzieję, że ta akcja pokaże mieszkańcom, że można żyć inaczej. 

W ramach akcji na zielonogórską starówkę trafiło ponad 3 tysiące śmieci. Pojawiły się też tablice informacyjne ze wskazówkami w jaki sposób można plastikowi nadać drugie życie.

Proszę abyście państwo wybierali ten plastik, który można ponownie użyć. Tak aby nasza matka Ziemia długo nie była zanieczyszczona elementami, które później przez setki lat rozkładają. Dlatego jest ta akcja. Świadomy wybór czy to opakowań plastikowych, czy szklanych, daje szansę na to, żeby ochronić Ziemię. 

 

Dzisiejsza akcja ma być wstępem do szerszego projektu. ZGK planuje rozpoczęcie programu “Miasto bez plastiku”. Ma on polegać na jak największym wyeliminowaniu plastiku z placówek oświatowych, urzędów oraz innych instytucji na terenie naszego miasta.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X