ZIELONA GÓRA:

Nauczyciele wrócą do pracy. Co z maturami i zaległościami w szkołach?

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że od soboty zawiesza strajk pracowników oświaty. W poniedziałek nauczyciele powrócą więc do pracy. Dotyczy to również placówek w Zielonej Górze. Pozostaje pytanie, czy i w jaki sposób będą nadrabiać zaległości.

O ile przedszkola nie mają takiego problemu, to w szkołach z powodu strajku nauczyciele nie mogli zrealizować z uczniami podstawy programowej. Możliwe więc, że rok szkolny będzie wydłużony po to, aby przerobić materiał.

Musimy się spotkać z dyrektorami i porozmawiać, jakie decyzje zostaną podjęte przez rady pedagogiczne poszczególnych jednostek oświatowych. Jeśli chodzi o szkoły, to niestety zaległości związane z realizacją podstawy programowej na pewno będą. Ale to wszystko teraz zależy od decyzji rad pedagogicznych, w jaki sposób te zaległości można nadrobić. Być może wchodzi w rachubę przedłużenie roku szkolnego, ale nie mam na ten temat żadnych decyzji.<span class="su-quote-cite">Lidia Gryko, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta</span>

Po weekendzie majowym młodzież czekają za to matury. We wszystkich zielonogórskich szkołach odbyły się rady klasyfikacyjne, więc uczniowie zostali dopuszczeni do egzaminów.

Jeśli chodzi o matury, zostaną powołane komisje, zarówno na egzaminy pisemne, jak i ustne. Oczywiście matury będą odbywały się bez żadnych przeszkód. Skoro nauczyciele nie strajkują, będą powoływani egzaminatorzy z listy Ministerstwa Edukacji Narodowej.<span class="su-quote-cite">Lidia Gryko</span>

Pierwszy egzamin maturalny uczniowie napiszą 6 maja.

Ogólnopolski protest pracowników oświaty trwał prawie trzy tygodnie, także w trakcie egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. W Zielonej Górze nie uczestniczyła w nim tylko Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna oraz pięć miejskich przedszkoli (według danych z 24 kwietnia).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00