ZIELONA GÓRA:

Nauczyciel, przewodnik, kumpel. Wolontariusz Akademii Przyszłości to SuperW!

Dla najmłodszych dzieci każda rzecz, która im się powiedzie, jest wielkim osiągnięciem. Dobrze wiedzą o tym wolontariusze Akademii Przyszłości. Sukcesy ich podopiecznych są możliwe dzięki pracy nad budowaniem pewności siebie. Bardzo ważna jest także pomoc darczyńców.

Wolontariusz daje nie tylko korepetycje, ale co ważne – lekcje życia. Jest zainteresowany jego sprawami i problemami, bo może porozmawiać z nim sam na sam.

Na każdym takim spotkaniu z dzieckiem staramy się pokazać, że w tym co robi, można znaleźć jakiś sukces. Wzmacniać poczucie sprawstwa i mocy dzieci. Nagradzane są ich sukcesy, ale w taki sposób, że są doceniane. Tu nie ma tak, że dzieci otrzymują nagrody czy wyróżnienia. Bardziej nam chodzi o to, żeby zbudować wspólnotę wśród dzieci, bo działają one też w kolegiach. Z jednej szkoły w kolegium jest kilkoro dzieci i spotykają się one na tzw. wydarzeniach kolegialnych, organizowanych raz w miesiącu przez lidera. Wspólnie się bawią i spędzają czas.<span class="su-quote-cite">Natalia Chwiałkowska, koordynatorka ds. wdrożeń w Akademii Przyszłości</span>

– Zdecydowałam się zostać wolontariuszką, ponieważ zależy mi na dobru dzieci i tym, żeby osiągnęły swój cel – mówi Marlena Sługocka, która po raz pierwszy raz została tutorem.

Praca wolontariusza będzie wyglądała w ten sposób, że spotykamy się z dzieckiem przez cały rok, jeden na jeden, raz w tygodniu. Pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji, ale jeżeli widzimy, że mają gorszy dzień, pochodzimy zupełnie inaczej. Stawiamy na to, żeby dziecko było spokojne, żeby się nie denerwowało, żeby mogło opowiedzieć o swoich problemach.<span class="su-quote-cite">Marlena Sługocka</span>

Rekrutacja wolontariuszy trwa jeszcze do końca października. Tutorzy Akademii Przyszłości działają w kilku lubuskich miastach.

Wystarczy mieć skończone 18 lat, żeby wziąć udział. W naszym województwie działamy w Zielonej Górze, w Kożuchowie i w Gorzowie. Im więcej nas będzie, tym lepiej. Należy wypełnić formularz na stronie www.superw.pl.<span class="su-quote-cite">Izabela Piwkowska, koordynatorka regionalna Akademii Przyszłości</span>

Z okazji inauguracji XVII edycji Akademii Przyszłości wręczyli swoim podopiecznym Indeksy Sukcesów. Każdy może zostać fundatorem takiego indeksu i tym samym umożliwić dziecku udział w programie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00