ZIELONA GÓRA:

Nabór do przedszkoli na nowych zasadach. Pod uwagę brano szczepienia dzieci

Tegoroczna rekrutacja do miejskich przedszkoli była nieco inna niż zazwyczaj. Rodzice, poza wnioskiem o przyjęcie do wybranej placówki z potrzebnymi załącznikami, musieli złożyć oświadczenie, że ich dzieci zostały zaszczepione. To rezultat uchwały, którą radni miasta przegłosowali w lutym, a która zaczęła obowiązywać już w tym roku.

Wbrew przypuszczeniom niektórych osób, m.in. dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych, Wiolety Haręźlak, wojewoda nie uchylił dokumentu. Zielonogórzanie obowiązkowo musieli więc potwierdzić szczepienia dzieci.

Rodzice, którzy złożyli takie oświadczenie, w postępowaniu rekrutacyjnym dostaną dodatkowe 150 punktów. Z nieoficjalnych rozmów z dyrektorami przedszkoli czy nauczycielami, którzy pracują w tych przedszkolach, wynika, że odzew był pozytywny. Generalnie wszyscy, którzy myślą zdroworozsądkowo, zgadzają się z tym, że dzieci powinny być szczepione. W całym tym postępowaniu te dzieci, które zaszczepione być nie mogą, dostawały taką samą ilość punktów, jeśli rodzice mieli zaświadczenie wystawione przez lekarza, oczywiście ze względów medycznych.Robert Górski, radny i lekarz, pomysłodawca uchwały

Górski przypomniał również, że nieszczepione dzieci stwarzają zagrożenie dla wszystkich. To niebezpieczeństwo dla maluchów, które przeszły chemioterapię lub mają deficyty odporności. Także dla dzieci, które są w pełni zdrowe, ponieważ wirusy i bakterie mutują.

Uchwała dotyczy przedszkoli miejskich. Czy nie ma zatem obaw, że antyszczepionkowi rodzice zaczną wybierać placówki niepubliczne?

Uważam, że my jako miasto czy ogólnie żadna władza nie powinna się wtrącać do prywatnej inicjatywy. Jeżeli ktoś chce w swoim prywatnym przedszkolu mieć dzieci nieszczepione, to jego sprawa. Nie uważam, żebyśmy musieli jakoś ograniczać wolność gospodarczą w tym zakresie.Robert Górski

Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do miejskich przedszkoli pojawią się w piątek, 17 maja o 12:00. Następnie rodzice będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia dziecka do placówki do 22 maja. Ostateczne wykazy przyjętych i nieprzyjętych ukażą się 24 maja. W razie wolnych miejsc w przedszkolach przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00