ZIELONA GÓRA:

Na Cisowej i Zdrojowej już są, a kiedy pozostałe parkingi?

Inwestycje w nowe miejsca postojowe w Zielonej Górze są oczekiwane i zapowiadane od dłuższego czasu. Miasto, aby zwiększyć ich liczbę, postawiło na nieco mniej powszechne rozwiązanie – budowę tzw. zielonych parkingów z przepuszczalnej nawierzchni, na której będzie rosła trawa. Powstają one w ramach programu „Parking 1000+”.

Nowoczesne miejsca parkingowe dla zielonogórzan buduje firma Kambud z Nowej Soli. Rezultaty jej pracy możemy już zobaczyć m.in. na ulicy Cisowej.

To parking wybudowany na 99 miejsc parkingowych. Dodatkowo są wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Tak więc przestrzeń między blokami jest zagospodarowana. Kolejny to ulica Zdrojowa – także wykonany, jest tam ponad 100 miejsc parkingowych. Pierwszy etap programu „Parking 1000+” będzie realizowany do końca kwietnia 2019 roku.Marcin Pabierowski

Następne parkingi powstają przy ulicach Cyryla i Metodego oraz Prostej. Łącznie w pierwszym etapie programu miastu przybędzie 520 miejsc do pozostawienia aut. Co z etapem drugim?

To jest kwestia przetargów na wykonawstwo i kwestia czasu. Projekty są zrobione, plany miejscowe – zaktualizowane. Wszystkie miejsca parkingowe są uzgodnione z mieszkańcami. To było zaletą programu, że spotykaliśmy się w urzędzie miasta z mieszkańcami, analizowaliśmy własności, tereny działek, uzgodnienia z zarządcami dróg. Wszystkie te kwestie są uregulowane. Tak więc ja jestem optymistą.Marcin Pabierowski

Poza Marcinem Pabierowskim program „Parking 1000+” współtworzyli dwaj inni zielonogórscy radni: Filip Gryko i Paweł Wysocki. Miejsca postojowe na osiedlach to jednak nie wszystko, ponieważ w mieście stanie również wielopoziomowy parking przy Palmiarni.

To miejsce jest bardzo ważne z uwagi na to, że jest wiele urzędów, czyli wiele samochodów, duży ruch. Poza tym jest tam przystanek – stamtąd wyjeżdżają autobusy na lotnisko w Babimoście. Jest wyjazd na ulicę Piaskową, tak więc należy zmienić wiele rozwiązań drogowych w stronę ulicy Wrocławskiej. Dzisiaj nie mamy ostatecznej ceny. Dobry projekt budowlany pozwoli na dobre opracowanie kosztorysu inwestorskiego. Na podstawie kosztorysu możemy spokojnie zabezpieczyć środki w budżecie miasta.Marcin Pabierowski

Pierwotnie miasto zakładało, że koszt parkingu wielopoziomowego wyniesie 7 milionów złotych. Obiekt będzie spełniał również funkcję rekreacyjną – na jego dachu zostanie wybudowany skatepark.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00