ZIELONA GÓRA:

Milion złotych z miasta trafi do szpitala. Potrzeba miejsc „covidowych”

Radni Zielonej Góry podjęli decyzję o przekazaniu miliona złotych na doposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Pieniądze są potrzebne pilnie, ponieważ trzeba zabezpieczyć miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19.

– Szpital otrzymuje środki przede wszystkim z NFZ-u. My bardziej uzupełniamy braki, które zostały poczynione między innymi na etapie projektowania – mówił o pomocy finansowej dla szpitala przewodniczący rady miasta, Piotr Barczak. Dodał, że urząd marszałkowski zmniejszył zakres realizacji zadania i zdecydował się na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka bez wyposażenia.

W momencie, kiedy ktoś buduje budynek, automatycznie planuje też wyposażenie. Tutaj niestety tego zabrakło, stąd miasto Zielona Góra wspiera i pomaga, zresztą nie po raz pierwszy. W tym roku między innymi zostało już przeznaczone 3,5 miliona złotych na budowę parkingu wielopoziomowego przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Inną rzeczą jest to, że już w marcu, kwietniu, maju, wszystkie szpitale przygotowywały się, były również zabezpieczane, by leczyć tak zwanych pacjentów “covidowych”. Wiadomo było też, że na jesień przyjdzie druga fala zachorowań, jeszcze trudniejsza niż wtedy.

Milion złotych na pomoc w doposażeniu centrum to środki przeniesione z innych inwestycji – budowy parkingu wielopoziomowego przy szpitalu i budowy Parku Technologii Kosmicznych. Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, uważa, że jest to ważny krok. Jego zdaniem wsparcie dla szpitala nie może jednak oznaczać rezygnacji z zaplanowanych zadań.

Myślę, że ten milion powinien być pierwszym krokiem. Miasto Zielona Góra ma duży budżet, a dzisiaj musimy skoncentrować się na bezpieczeństwie i zdrowiu mieszkańców. Wszystkie inne potrzeby musimy odłożyć na później. Zastanawia mnie to, że te pieniądze, ten milion złotych, został przekierowany z kwot na budowę Parku Technologii Kosmicznych oraz parkingu wielopoziomowego. Mam nadzieję, że prezydenci zabezpieczą te pieniądze w budżecie miasta i te inwestycje w końcu będą zrealizowane, żeby nie było coś kosztem czegoś innego. 

Radny Koalicji Obywatelskiej ma nadzieję, że pieniądze na budowę parkingu wielopoziomowego znajdą się w budżecie na przyszły rok. W jego ocenie kolejną formą pomocy miasta powinno być zwolnienie szpitala z podatku od nieruchomości.

Podczas sesji rada miasta przyjęła również apel, w którym oczekuje, że do pomocy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka dołożą się inne samorządy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00