ZIELONA GÓRA:

Miasto likwiduje część szkół i uruchamia centra kształcenia

Nowe prawo oświatowe wymusiło kilka zmian w systemie szkół w Zielonej Górze. Nie chodzi tylko o przeprowadzki części placówek. Niektóre z nich doczekały się likwidacji, a w ich miejsce powstaną nowe.

Na sesji rady miasta pojawił się blok uchwał w sprawie szkół średnich. Radni zdecydowali na przykład, że rozwiązany zostanie Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych. Na mocy ich decyzji w tych placówkach powstaną nowe centra edukacyjne.

Trzy centra kształcenia zawodowego i ustawicznego to jednocześnie wypełnienie zobowiązania radnych z 2016 roku. Wtedy podjęli uchwałę, w której zobowiązali się właśnie do powołania takich centrów. W ramach projektu, który realizujemy ze środków unijnych, a który jest dedykowany szkolnictwu zawodowemu i technicznemu. To największy projekt w historii miasta, jeśli chodzi o poprawę infrastruktury szkół zawodowych i technicznych, praktyki szkolne, jak również szkolenie i doskonalenie nauczycieli zawodów.<span class="su-quote-cite">Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry</span>

Poza tym w Zielonej Górze zlikwidowane będzie m.in. IV Liceum Profilowane i Technikum Uzupełniające nr 4.

Od nowego roku szkolnego nauka w liceum będzie trwać 4 lata. Uczniowie technikum spędzą w szkolnej ławie 5 lat, a zasadnicze szkoły zawodowe będą szkołami branżowymi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00