LUBUSKIE:UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Lubuskie bez konieczności konsolidacji uczelni – zapewnia minister nauki Dariusz Wieczorek [WIDEO]

Lubuskie może być spokojne, nie ma potrzeby konsolidacji uczelni wyższych w regionie- mówił podczas piątkowego briefingu minister nauki Dariusz Wieczorek. Przedstawiciel rządu od początku roku uczestniczy w cyklicznych spotkaniach z rektorami i studentami z poszczególnych województw. Tym razem zawitał do lubuskiego i na Uniwersytet Zielonogórski. 

Jak mówił minister Wieczorek – na terenie innych regionów uczelni wyższych będzie za dużo w stosunku do spadającej liczby studentów.

Senaty uczelni, rektorzy – muszą myśleć, jak stworzyć większe uczelnie. Stworzyć większe szanse na zdobycie studentów. Naszym zadaniem jest pokazanie, że walka nie ma sensu. Podobne kierunki, podkupywanie sobie kadry. Tak nie stworzymy szkolnictwa wyższego. My chcemy stawiać na jakość. 

Będziemy stawiali na współpracę, a nie rywalizację – zapewnia także prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W przypadku takiego regionu nie będziemy mówić o konkurencji, a o uzupełnieniu oferty. Dobrze było, żebyśmy wypracowali specyfikę uczelni. Gorzów kształci z tego i z tego, Uniwersytet Zielonogórski świetnie kształci z innego zakresu. Tak żebyśmy się uzupełniali. 

Podczas spotkania przedstawicieli samorządu lubuskiego oraz ośrodków akademickich z ministrem Dariuszem Wieczorkiem padły także deklaracje o zapewnieniu studentom lepszych warunków socjalnych, w tym miejsc w akademikach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00