ZIELONA GÓRA:

Lotnik świętuje – relacja na żywo!

14:01 – uroczystość dobiegła końca.Wszyscy przenoszą się do szkoły przy Szosie Kisielińskiej 18. Tam będzie można coś zjeść oraz z bliska obejrzeć zmiany jakie zaszły w Lotniku. Kończymy relacje i zapraszamy do śledzenia portalu UZetka.pl – tu już niedługo pojawią się wywiady i zdjęcia z uroczystości.
 
13:27 – sztandary wyprowadzone, po raz ostatni gra orkiestra reprezentacyjna Sił Powietrznych. Część oficjalna zakończona, już za chwilę występy artystyczne przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr10 i IV-ego Liceum Ogólnokształcącego
 
13:19 – dyrektor Zespołu Szkół Akademickich, dr Stefan Bulanda przyznaje nauczycielom nagrody pieniężne za bardzo dobre wyniki nauczania oraz niezwykle sumienną pracę.
 
12:56 – cały czas trwają przemówienia. Na słowa "fantastyczni absolwenci" rozlega się aplauz. W programie jeszcze występy artystyczne uczniów szkoły. Orkiestra siedzi nieruchomo, tak samo jak reprezentanci szkół stoją przy sztandarach.
 
12:38 – "Imię generała Skalskiego trafiło w dobre ręce"(Gimnazjum nr 10) – mówiła autorka biografii Stanisława Skalskiego. "W życiu wiele mu się nie udało, ale myślę, że do końca pozostał wesołym człowiekiem".
 
12:28 – głos zabiera Włodzimierz Skalski, bratanek stryjeczny patrona gimnazjum. "Dzisiaj jestem po raz kolejny dumny, że mamy w rodzinie kogoś takiego jak Skalski". Przekazał on 15 przykazań dobrego myśliwca. Zaraz po nim przemawiał Lech Horbaczewski, spokrewniony z patronem LO IV. Opowiedział on swoją historię. "Uciekłem do szkoły lotniczej i tam na dzień dobry sfałszowałem podpis rodziców. Dostałem się na AWF we Wrocławiu, skończyłem studia. Wyjechałem do Egiptu, Austrii i do Stanów Zjednoczonych, obecnie latam na Boeingach".  
 
12:18 – przemawia rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Czesław Osękowski. "Dorobek szkoły to rzecz bardzo zobowiązująca. Uczniowie muszą znać tradycję i ją wzbogacać. Waszym absolwentom się to udało. To osobisty sukces dyrektora Bulandy. Składam na Jego ręce życzenia dalszych sukcesów."
 
12:16 – z rąk pani prezydent szkoła otrzymuje replikę samolotu Stanisława Skalskiego. "Trudno było ją zdobyć, ale ogromnie cieszę się, że się udało."
 
12:12 – na scenie wiceprezydent miasta, pani Wioletta Haręźlak. "To na pewno okazja do wspomnień i spotkań. W przypadku Zespołu Szkół Akademickich to okazja do dalszych planów. W imieniu prezydenta Janusza Kubickiego życzę spełnienia wszystkich marzeń. Mam niezwykłą przyjemność uhonorować nauczycieli. Nagrodę otrzymuje pani Joanna Andrzejewska, pan Stanisław Iwanowski oraz pan Stefan Bulanda" – mówi prezydent. "Wysokich lotów dla Lotnika!" – dodaje.
 
12:06 – wicedyrektor Joanna Andrzejewska otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej.
 
12:03 – "To ważne wydarzenie dla grona szkolnego oraz sił powietrznych" – z listu dowódcy sił powietrznych.
 
11:55 – uczniowie wykonują nowy "Marsz Lotników". "Biało-czerwona szachownica, to polskich Orłów znak" – śpiewają gimnazjaliści.
 
11:50 – w imieniu Rady Miasta Aleksandra Mrozek nadała Gimnazjum nr10 patrona Stanisława Skalskiego. Sztanda szkoły zostaje przekazany, odbywa się także ślubowanie. Zebrani stoją w ciszy. "Przyrzekamy postępować zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej i miłości. ŚLUBUJEMY!" – mówią uczniowie.
 
11:41 – jedna z uczennic Gimnazum nr 10 przedstawiła historię Skalskiego. Na telebimie wyświetlany jest film "Spętany anioł", który jest biografią nowego patrona placówki.
 
11:38 – prowadzący uroczystość wyliczyli tych, których z nami już nie ma. Wszyscy wstali. Jedna z uczennic wyrecytowała wiersz. Orkiestra wykonuje "Marsz lotniczy". Dalej zebrani stoją jak przy hymnie.
 
11:33 – jeden z absolwentów zapowiedział utworzenie fundacji, która co roku będzie wybierać jedenego z uczniów. Otrzyma on stypendium na szkołę lotniczą (30 tys. zł). Teraz uczniowie liceum przedstawiaja historię Eugeniusza Horbaczewskiego, patrona LO IV.
 
11:30 – "Aby do szkoły chodzili uczniowie, nie wystarczy mieć dobrych nauczycieli, nie wystarczy mieć dobrego wyposażenia. Trzeba mieć legendę, a tą tworzycie Wy – absolwenci" – mówi Bulanda. W auli rozległ się aplauz.
 
11:25 – dyrektor wymienia osoby zgromadzone w auli. Na uroczystości pojawili się między innymi rektor UZ, prof. dr hab Czesław Osękowski, wiceprezydent Zielonej Góry Wioletta Haręźlak, prezydenci Zygmunt Listowski i Bożena Ronowicz, bratanek Eugeniusza Horbaczewskiego i wiele innych znanych postaci…
 
11:16 – usłyszeliśmy hymn Polski. Teraz przemawia dyrektor, Stefan Bulanda. Dodajmy, że dziś Gimnazjum nr10 podlegające pod placówkę otrzyma imię Stanisława Skalskiego. IV LO ma już partona, jest nim Eugeniusz Horbaczewski. 
 
11:13 – "Patrz ile ludzi przyszło. No nic, staniemy pod ścianą bo i tak nie ma miejsca" – podsłyszeliśmy od jednej z absolwentek. Zaczęło się, gra orkiestra. Wszyscy siedzą i w ciszy słuchają utworów. Oklaski dla artystów, konferansjerzy zaczynają uroczystość.
 
11:09 – zaczynamy! Dziś w auli na pewno ujrzymy występy artystyczne, film o Lotniku. Przemawiać będzie dyrektor szkoły, Stefan Bulanda. Możemy także liczyć na wspomnienia absolwentów. Jedno jest pewne – dziać się będzie naprawdę wiele…. 
 
11:04 – powinno być już ropoczęcie, jednak absolwenci cały czas zbierają się w auli. Na scenie siedzi już orkiestra dęta, stoją także uczniowie ze sztandarami. Czekamy na start uroczystości…
 
10:55 – aula powoli się zapełnia. Wszyscy ładnie ubrani, niektórzy absolwenci przybyli w mundurach. Niedługo zabraknie miejsc siedzących, wszyscy chcą zobaczyć jak zmieniła się szkoła lub jak wyglądała kiedyś. Do rozpoczęcia pozostało kilka chwil…

Autor: Julian Markiewicz, Mateusz Howis

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00