ZIELONA GÓRA:

Literatura nie tylko w bibliotekach. Mole książkowe jeżdżą autobusem!

Kiedy poczytasz w komunikacji miejskiej?

Na pomysł, aby promować czytelnictwo w ruchu, wpadł Miejski Zakład Komunikacji. Co pewien czas w jednym z autobusów książki „podróżują” razem z pasażerami. Być może doczekamy się też stałego punktu, w którym będziemy mogli coś przeczytać.

Od dwóch lat MZK prowadzi akcję „Podróże z książką”. Udostępnia literaturę, po którą pasażerowie sięgają w czasie jazdy autobusem. Inicjatywa będzie kontynuowana już w przyszłym tygodniu.

To będzie przedostatnia kampania w tym roku szkolnym. Od 14 do 20 maja książki będą „podróżowały” w jednym z naszych autobusów. O tym, na której linii – poinformujemy na naszym Facebooku i stronie internetowej. Są zainteresowani, o czym świadczy fakt, że te książki znikają, mimo że zachęcamy, by do nas wróciły i wędrowały do innych rąk.Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze

Spodziewaliśmy się, że książki będą znikać bezpowrotnie – przyznaje dyrektor MZK. Zachęca jednak do tego, by potraktować akcję jako wymianę: pozostawić własne egzemplarze w autobusie, punkcie MZK przy Kupieckiej lub w tymczasowym Centrum Obsługi Klienta naprzeciwko dworca PKP.

To nie jedyna atrakcja dla czytelników. Biblioteka wojewódzka w Zielonej Górze chce uruchomić punkt biblioteczny na terenie przyszłego Centrum Przesiadkowego.

Punkt będzie uruchomiony jesienią. Roboczo nazwałem to poczekalnią biblioteczną. Będzie to ciekawy dostęp do różnorodnych książek, na różnych nośnikach.dr Andrzej Buck, dyrektor biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze

Pomysł spodobał się Miejskiemu Zakładowi Komunikacji. Trwają rozmowy z wykonawcą budowy i biblioteką na temat lokalizacji punktu. Pozytywnie nastawieni są również podróżni.

– Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Ciężko jest na niektórych stacjach w Polsce znaleźć taki punkt, gdzie możnaby spokojnie oczekiwać na pociąg.
– Jeśli ktoś podróżuje pociągiem, to jak najbardziej. Nie zetknąłem się z takimi punktami, może są. Czytam raczej codzienną prasę.

O książkach i rozwoju biblioteki możecie też usłyszeć w rozmowie Tomasza Misiaka z drem Andrzejem Buckiem.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00