ZIELONA GÓRA:

Lewica Razem o umowach “śmieciowych”: Powinny się wliczać do emerytur

Lewica Razem oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przypominają o prawie do godnej pracy. Zwłaszcza w obecnym okresie pandemii koronawirusa. I to właśnie tej kwestii dotyczyła środowa konferencja prasowa pod ratuszem. 

Jednym z tematów poruszonych podczas briefingu były umowy cywilnoprawne, czyli tak zwane “śmieciówki”. Mówi o tym Adrianna Ruszkowska z Lewicy Razem.

Według zestawień z listopada ubiegłego roku kryzys spowodowany pandemią spowodował spadek zatrudnienia w grupie osób, które są zatrudnione na umowy cywilnoprawne, aż o 7%. Porównując tą liczbę z osobami, które są zatrudnione na umowę o pracę, ten spadek był dużo większy. Dlatego nam bardzo zależy,  żeby udział tych umów w ogólnej puli był coraz mniejszy. 

Lewica postuluje, aby czas pracy na tego typu umowach był także wliczany do emerytury. Może to być duże udogodnienie chociażby dla studentów, którzy nierzadko podpisują umowy zlecenia. Dzieje się tak ze względu na elastyczny grafik, pozwalający im zarówno na pracę, jak i na naukę.

Okazuje się, że w tym momencie, w naszym kraju, mamy 300 tys. osób, które mają emeryturę niższą niż emerytura minimalna. I to nie są osoby, które mówiąc kolokwialnie się obijały. To są osoby, które przez wiele lat pracowały na umowach cywilnoprawnych. Lewica złożyła niedawno projekt w Sejmie, który zakłada wliczanie tych umów do okresu składkowego. 

Dodajmy, że jak co roku Obchody Święta Pracy odbędą się także w Zielonej Górze. Choć nie tak hucznie, jak w poprzednich latach. 1 maja o godzinie 12.00 na placu Bohaterów złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00