KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Kultura żydowska kulturą Zielonej Góry. Wszystko o niej – w Muzeum Ziemi Lubuskiej [FERIE 2018]

Okres ferii zimowych nie przekreśla możliwości zdobywania nowej wiedzy. Najważniejsze, by była ona przekazywana w atrakcyjny i przystępny sposób. Tak właśnie Muzeum Ziemi Lubuskiej przybliży dzieciom i młodzieży kulturę żydowską.

Instytucja poprowadzi warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci. Mogą w nich brać udział grupy zorganizowane, ale też uczniowie, którzy podczas ferii zostaną w Zielonej Górze. Będą składać się z dwóch części.

Podczas pierwszej części będziemy zwiedzać wystawy. Tak się złożyło, że w muzeum jest prezentowana wystawa nawiązująca do kultury żydowskiej – „Izrael wczoraj i dziś”. Pokazuje z perspektywy kilku dekad historię funkcjonowania państwa izraelskiego. Druga część zajęć będzie ukierunkowana na warsztaty plastyczne. Będą cztery stoiska symultaniczne: „Wokół menory”, „Zielonogórska synagoga”, „Język hebrajski i kaligrafia” oraz „Odzież w kulturze żydowskiej”. Na każdnym takim stanowisku uczestnik będzie malował, wycinał, a więc jakaś część zajęć manualnych, a także będzie otrzymywał informacje na temat danego stanowiska.Grzegorz Wanatko

Warsztaty odbywają się pod hasłem „Zielona Góra – miasto różnych kultur. Kultura żydowska”. Na nich wiedzę można zdobyć od podstaw, jednak jeżeli ktoś chce być przygotowany wcześniej, może ruszyć szlakiem kultury żydowskiej w mieście.

Jest w Zielonej Górze kilka takich miejsc, które są ściśle związane z kulturą żydowską. Dziedzictwo materialne jest obecne, aczkolwiek jest w stanie trochę zaniedbanym. Pozostałości to obelisk, który notabene w ubiegłym tygodniu swoją porcję otrzymał (chodzi o antysemickie hasła, jakimi nieznani sprawcy zdewastowali pomnik – przyp. red.). Innym miejscem może być chociażby kirkut przy ulicy Wrocławskiej, czyli cmentarz. Niestety też pozostały po nim resztki. Inne elementy kultury żydowskiej z pewnością też możemy odnaleźć, w postaci budynków wzniesionych przez żydowskich właścicieli.Grzegorz Wanatko

Zajęcia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędą się w dwóch terminach: od 14 do 16 lutego i od 21 do 23 lutego od godziny 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona, więc najpierw pracownicy muzeum proszą o kontakt z Działem Oświatowym: 68 327 23 45 wew. 19.

Więcej o spotkaniach poświęconych kulturze żydowskiej i jej śladach w Zielonej Górze – w całej rozmowie.

Grzegorz Wanatko

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: