ZIELONA GÓRA:

Koniec z zalanymi ulicami. Powstanie nowa kanalizacja deszczowa

Zielona Góra już nieraz zmagała się z podtopieniami w czasie obfitych ulew. Potrzeba było planu, gdzie gromadzić i skąd odprowadzać wodę. Opracował go zespół powołany w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji. Teraz spółka przygotowuje się do konkretnych działań.

Spółka przygotowała projekt na zagospodarowanie wód opadowych – etap pierwszy. Jest to duże przedsięwzięcie. Liczymy, że zagospodarujemy wody opadowe na 12 obszarach.Krzysztof Witkowski, prezes spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja

Te obszary to m.in. ulica Sulechowska, Zacisze i osiedle Czarkowo. Powstanie tam kanalizacja deszczowa. W mieście zostaną też wybudowane nowe zbiorniki retencyjne. Jak przyznaje prezydent Janusz Kubicki, nie rozwiąże to w pełni problemu podtopień. Może go jednak zmniejszyć.

Stąd przygotowanie projektów na ponad 60 milionów złotych. Mają one odciążyć Zieloną Górę od wód opadowych. Czyli krótko mówiąc, żebyśmy dali sobie radę, jak będą ulewy. Zwłaszcza w centrum miasta. Wierzę, że te projekty na to pozwolą.Janusz Kubicki

Projekt uporządkowania gospodarki wodnej ma zacząć się w przyszłym roku. Potrwa do roku 2023. Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja stara się o dofinansowanie na jego realizację. Koszt działania, jak wspomniał prezydent, to ponad 60 milionów złotych.

źródło mapy: zielona-gora.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00