ZIELONA GÓRA:

Kolejna fala upałów przed nami. Pamiętaj o swoim zdrowiu

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku i dobrej zabawy. Jednak lato wiąże się także ze zmienną pogodą. Według prognoz do Zielonej Góry ponownie zawitają upały, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Osoby o obniżonej odporności oraz z problemami układu krążenia są szczególnie narażone podczas upałów. O to, jak temperatury wpływają na nasz stan zdrowia, zapytaliśmy biometeorologa Jakuba Szmyda z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przykład upału, silnego upału, kiedy temperatura, można powiedzieć, zbliża się do 40°C, kiedy jesteśmy już jakby wyżej niż temperatura naszego ciała, no to stwarza to silne zagrożenie dla naszego nie tylko samopoczucia, ale również zdrowia. W naszym organizmie przez cały czas wytwarzane jest ciepło – po prostu oddychamy, mrugamy oczami, inne procesy zachodzą wewnątrz ciała i wytwarzane jest ciepło. My tego ciepła musimy się jakby pozbywać, gdzieś wyrzucając go na zewnątrz. Jeśli temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura naszego ciała, no to dochodzi do kumulowania się tego ciepła wewnątrz organizmu.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy upały utrzymują się przez kilka dni, a organizm nie może odpocząć nawet w nocy.

Na dłuższą metę nasz organizm nie jest w stanie wytrzymać w takich warunkach, więc konieczne jest schłodzenie, ale jak mówię, jeśli to się utrzymuje przez wiele dni, zwłaszcza w sytuacji, kiedy noce gorące, wysoka temperatura, jakby organizm nie ma czasu się zregenerować, no to w takich warunkach może dojść do śmierci czy do sytuacji, w której osłabione zwłaszcza osoby mogą po prostu nie przetrwać tej fali upału. Stale przykłady gdzieś tam są, że przybycie fali upału na dany obszar i utrzymywanie się jego przez wiele dni powoduje, że część społeczeństwa po prostu bardzo źle to znosi.

W takich sytuacjach trzeba pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Podczas upałów najlepiej przebywać w zacienionych i wychłodzonych pomieszczeniach. Niewskazane jest wychodzenie na zewnątrz.

Materiał przygotowała: Joanna Nawlicka

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00