KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Jak powstawały średniowieczne księgi? Lekcje kaligrafii w Muzeum Ziemi Lubuskiej [FERIE 2020]

W czasie ferii zimowych Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza do nauki pisania. Nie będą to jednak lekcje kaligrafii szkolnej, ale tej znanej ze średniowiecza. Uczestnicy zajęć zobaczą, jakim pismem dawniej wypełniało się księgi i sami spróbują tej sztuki.

Warsztaty będą podzielone na część edukacyjną i plastyczną. Na początku dzieci poznają pojęcie inicjału, różne rodzaje pisma i jego rozwój.

Dzieci będą mogły poznać różne rodzaje pisma, jak kiedyś ludzie porozumiewali się między sobą, jak pisali i czym pisali. Pokażemy też stare dokumenty ze zbiorów Działu Historycznego i Działu Winiarskiego naszego muzeum, które są pisane ręcznie i opatrzone tym tajemniczym inicjałem. A następnie, w części warsztatowej, dzieci będą mogły albo samodzielnie wykonać swoje inicjały, albo będzie druga możliwość – będą wzory różnych inicjałów do kolorowania.Urszula Rogowska, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Ziemi Lubuskiej

Zapiski będą wykonane na papierze czerpanym. Również on powstanie w trakcie zajęć. Poza tym warsztaty obejmą naukę pisania różnymi narzędziami.

Będziemy robić tutaj papier czerpany. Dzieci zobaczą, jak ten papier powstaje. Następnie będą mogły również samodzielnie kaligrafować, wykorzystując do tego różne przyrządy. Czyli będą mogły pisać gęsim piórem, patyczkiem bambusowym, piórem z obsadką, aby zobaczyć jak kiedyś w szkołach dzieci uczyły się kaligrafii.Urszula Rogowska

Zajęcia w muzeum odbędą się sześć razy, po trzy w każdym tygodniu ferii – od 29 do 31 stycznia oraz od 5 do 7 lutego. Godzinę spotkań można uzgodnić z Działem Oświatowym Muzeum. Warsztaty są skierowane do grup zorganizowanych, wymagają więc zapisów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00