ZIELONA GÓRA:

Internet jednak nie trafi pod strzechy? Co z Krępą, Zawadą i Janami?

Jaki jest postęp prac związanych z doprowadzeniem internetu do byłych sołectw Zielonej Góry? O to dopytywał słuchacz podczas audycji z udziałem prezydenta Janusza Kubickiego. Wskazał, że dostęp do sieci miała mieć między innymi Krępa, Zawada oraz Jany. Kiedy będzie to możliwe?

Włodarz miasta przypomniał, że firma, która miała zapewnić dostęp do sieci, otrzymała na to spore fundusze.

Orange wziął gigantyczne pieniądze za to, aby internet znalazł się pod przysłowiową strzechą. Ich obowiązkiem jest to wykonać. Ostatnio rozmawialiśmy z urzędem marszałkowskim, który nadzoruje ten projekt, aby wykonawcę, który dostał nie 5, nie 10, a więcej milionów złotych od samorządu województwa, przypilnować. Żeby fizycznie ten internet był pod strzechą.Janusz Kubicki

Orange rozbudowuje sieć szerokopasmowego internetu w województwie lubuskim w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Realizowane projekty nie obejmują jednak Krępy, Zawady i Janów. – Oznacza to, że doprowadzenie internetu z wykorzystaniem dofinansowania unijnego nie jest tam obecnie planowane. Niewykluczone, że miejscowości zostaną uwzględnione w 4 konkursie POPC, który ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Samorządy mogą brać udział w konsultacjach społecznych, prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji, których celem jest określenie listy obszarów, na których będą prowadzone kolejne inwestycje. Konsultacje trwają do 6 września – odpowiedział na nasze pytanie rzecznik Orange Polska, Wojciech Jabczyński.

Urząd Marszałkowski sprawy komentować nie chciał. Przekazał jedynie informację, że projekt „Szerokopasmowe Lubuskie”, który był realizowany w regionie, na razie nie będzie kontynuowany. Zamiast niego operator bądź samorządy mogą skorzystać z krajowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00