ZIELONA GÓRA:

Hybryda niejedno ma imię. W szpitalu hybrydowa jest najnowsza sala!

Szpital Uniwersytecki wzbogacił się o kolejny, wysokiej klasy sprzęt oraz nowoczesną salę operacyjną. Na Centralnym Bloku Operacyjnym oddano do użytku salę hybrydową, która pozwoli łączyć zabiegi chirurgiczne z wewnątrznaczyniowymi. Skorzysta z niej oddział kardiologii i chirurgii naczyniowej.

Modernizację sali przeprowadzono w ramach ministerialnego programu profilaktyki leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Termin realizacji zadania był bardzo napięty. Ministerstwo Zdrowia dało szpitalowi czas do 30 kwietnia.

Zdecydowaliśmy się zaryzykować. Udało się. Bardzo dziękuję przedstawicielom wykonawcy, że się sprężyli. Dotrzymaliśmy terminów, które pozwolą nam odzyskać środki z ministerstwa. Chcę podziękować też pani marszałek i samorządowi województwa za wsparcie nas dotacją.Marek Działoszyński

Sala hybrydowa została stworzona od podstaw. Roboty budowlane kosztowały ok. 3,5 miliona złotych, a wyposażenie – ok. 6 milionów. Sprzęt na wyposażeniu sali to m.in. aparat USG, respirator i cyfrowy angiograf, który wszedł do produkcji w minionym roku.

Najnowsza technologia pozwala się skupić na trzech aspektach. Jest to jakość obrazu – gwarantuje, że to, co na ekrani widzi lekarz, odpowiada faktycznemu stanowi naczynia. Drugi aspekt to bezpieczeństwo pacjenta: technologia Clarity redukuje do minimum niebezpieczną dla pacjenta dawkę promieniowania rentgenowskiego. Po trzecie – ergonomia pracy. Kardiolog, kardiochirurg czy chirurg naczyniowy w zależności od tego, z czym ma do czynienia, może wybrać najbardziej odpowiednie narzędzie do pracy. Może na przykład wykonać ultrasonografię serca w 3D.Grzegorz Hamrol, firma Philips

Ministerstwo Zdrowia dofinansowało inwestycję 5 milionami złotych. Uniwersytecka lecznica wyłożyła prawie 2 miliony, a Urząd Marszałkowski – niecały milion.

Myślę, że ta sala spełnia oczekiwania mieszkańców, a przede wszystkim – standardy szpitala uniwersyteckiego. Konsekwentnie wspieramy nie tylko kierunek lekarski, do którego dopłacamy co roku 3 miliony, ale przede wszystkim szpital, aby tak wyglądały wszystkie niezbędne oddziały i bloki operacyjne.Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek województwa dodała, że dzięki nowoczesności sprzętu zmniejszy się migracja pacjentów do innych ośrodków leczenia w Polsce.

Szpital Uniwersytecki pozyskał też nowego specjalistę z dziedziny chirurgii naczyniowej. Od października pracę w nim rozpocznie prof. Grzegorz Oszkinis. Wyjaśnił, że w sali hybrydowej będzie można łatwiej wyleczyć pacjentów z tętniakami aorty.

To jest coś, co pozwala leczyć chorych szybciej. Współczesna metoda leczenia tętniaków to też wykorzystanie tego typu sali – sali hybrydowej, gdzie współpracuje chirurg naczyniowy i anestezjolog. Chorego nie trzeba otwierać, przecinać mu powłok brzusznych, ale można zakładać protezy naczyniowe przez niewielkie nacięcia w pachwinach.prof. Grzegorz Oszkinis

Operacje z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu skrócą też pobyt pacjentów w szpitalu i pozwolą szybciej wrócić do formy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00