ZIELONA GÓRA:

W. Haręźlak prezydentem? „Nie wyobrażam sobie”

Przymiarki rządu do zmian w ordynacji wyborczej i ograniczenie sprawowania władzy do dwóch kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów z zaznaczeniem, że prawo działa wstecz sprawia, że spekulacji na ten temat z każdym dniem przybywa.

Gdyby prawo weszło w życie, z fotelem prezydenta Zielonej Góry pożegnałby się Janusz Kubicki, który rządzi miastem od 2006 r. Kto na jego miejsce?  O giełdę nazwisk zadbała Gazeta Wyborcza, która opublikowała niedawno subiektywny ranking. Wynika z niego, że największym, bo 65% poparciem cieszy się Wioleta Haręźlak – zastępca J. Kubickiego zajmująca się w magistracie głównie oświatą i sprawami społecznymi.

Ranking to bardzo fajna zabawa i wskazanie miejsca, które, czy jest mi przynależne to nie wiem, ale za nie bardzo dziękuję. Jeśli tak jest, to mogę się w pewnej części czuć spełniona jako zastępca prezydenta – mówiła w audycji Prezydent na 96 FM W. Haręźlak.

Wiceprezydent przyznała, że nie do końca czuje się politykiem. W. Haręźlak podkreśliła, że nigdy nie należała do żadnej partii politycznej i z żadnym ugrupowaniem się nie utożsamia, dodając jednocześnie, że znacznie lepiej niż w polityce czuje się w sprawach odnoszących się bezpośrednio do człowieka.

Ja jestem za tym, żeby była dwukadencyjność, ale kompletnie nie rozumiem działania prawa wstecz. Nie rozumiem też tego pośpiechu, podobnie jak z reformą oświaty.  Wybory samorządowe są za półtora roku i w trakcie gry zmienia się zasady. To trochę nie fair. Dwukadencyjność jak najbardziej, jeszcze z pomysłem pięcioletniej kadencji.

Zastępca J. Kubickiego w Akademickim Radiu Index podzieliła się też swoimi obawami dotyczącymi zmian w ordynacji wyborczej. Zdaniem Haręźlak nastawienie się na rządzenie przez np. tylko jedną kadencję mogłoby obniżyć zapał potencjalnych włodarzy do pracy.

Z prezydentem, który  rządzi kilka kadencji wymagania rosną. Ludzie mają coraz większe oczekiwania. Mówię to też w odniesieniu do siebie.

Na koniec audycji W. Haręźlak została zapytana, czy zwyczajnie widzi siebie w roli prezydenta Zielonej Góry, bez przedrostka „wice”? – Nie wyobrażam sobie – zakończyła W. Haręźlak.

Poniżej do wysłuchania cała audycja Prezydent na 96 FM. W niej także m.in. sprawy związane z reformą oświaty.

Prezydent na 96 FM 08-02

Program w każdą środę o 12:30. Czekamy na pytania do gospodarza miasta. Piszcie na adres: Prezydent@wZielonej.pl, a w trakcie audycji dzwońcie do studia Akademckiego Radia Index: 68 326 96 96 lub piszcie w komentarzach pod transmisją wideo na Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: