ZIELONA GÓRA:

Gdy medycyna jest bezradna, pozostaje wsparcie rodziny. Gdzie zwrócić się po pomoc?

Smutek, samotność i ból to nie są odczucia, z którymi chcielibyśmy spędzić ostatnie dni życia. Czemu więc pozwalamy na to, by tak czuli się nasi bliscy? W opiece paliatywnej nad nimi może pomóc pielęgniarka.

Opieką paliatywną otacza się osoby ciężko chore. Często chore terminalnie, czyli u progu życia. Ze względu na postęp dolegliwości są one całkowicie zależne od otoczenia. Nie dotyczy to wyłącznie osób starszych.

Jeśli skupimy się na chorobach onkologicznych, to wachlarz wiekowy jest ogromny – od malutkich dzieci po osoby starsze. Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że niestety bardzo dużą grupę stanowią młodzi mężczyźni w wieku dwudziestu paru lat. Są to mężczyźni, u których wykryto nowotwór jądra. Przy tej okazji mój ogromny apel do mężczyzn, studentów i pań – rozmawiajcie ze swoimi chłopakami, mężami, braćmi, wujkami. Namawiam bardzo do samokontroli. Im wcześniej wykryta zmiana, tym większe rokowania na to, że choroba będzie wyleczalna.mgr Anna Gwara, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Należy pamiętać, że opieka nad nieuleczalnie chorym pacjentem nie jest wyłącznie zadaniem pielęgniarki. Przedstawicielka personelu medycznego często pokazuje rodzinie czy przyjaciołom, jak zajmować się bliskim, który cierpi z powodu choroby.

Pielęgniarka, która opiekuje się osoba paliatywnie chorą, tak naprawdę obejmuje opieką wszystkich członków rodziny wokół tej osoby. I tylko od mądrości pielęgniarki zależy to, na ile wyedukuje sobie rodzinę, pacjenta i zaktywizuje wszystkich, aby tak naprawdę pomagali sobie sami. Często niestety zdarza się tak, że pacjent jest samotny. Ale są sąsiedzi, ten pacjent miał kiedyś koleżanki, kolegów. Dlaczego teraz ma ich nie mieć? Pielęgniarka ma bardzo dużą rolę – pokazuje pacjentowi, że jest on potrzebny, że choroba go nie wyrzuca na margines życia.mgr Anna Gwara

O opiece paliatywnej lub formach wsparcia w środowisku pacjenta można dowiedzieć się więcej u lekarza rodzinnego, w szpitalu, Narodowym Funduszu Zdrowia czy ośrodkach pomocy społecznej.

mgr Anna Gwara

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00