ZIELONA GÓRA:

Folwark zwierzęcy, czyli schronisko, szczepienia i porzucone zwierzaki

Zwierzak mniej popularny od LoL’a

Od kilkunastu lat popularność zwierząt domowych spada. Zmieniający się model rodziny, pogoń za pracą i pieniędzmi, brak czasu i stresujący tryb życia, wpływają na to, że coraz mniej osób decyduje się posiadać zwierzaka. Kiedyś postrzegany był on jako pomoc w wychowaniu, opieka nad nim miała uczyć dzieci odpowiedzialności. Dzisiaj – młodzież coraz częściej dojrzałości uczy się z gier komputerowych i seriali.

Boguszyńska Barbara, Sklep Zoologiczny, ul. Al.Niepodległości

Kolejnym utrudnieniem jest prawo. Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt,  prawo do ich sprzedaży mają wyłącznie zarejestrowani hodowcy. Zwierzęta można sprzedawać jedynie w miejscu ich chowu lub hodowli, co wyklucza giełdy, targi, a nawet sklepy zoologiczne (w przypadku niektórych gatunków). Z jednej strony zapobiega to traktowaniu zwierząt przedmiotowo, jako towar na rynku zbytu, z drugiej jednak sprawia, że zwierzęta nie posiadające rodowodu rzadziej znajdują dom.

Barbara Boguszyńska

Jak pies z kotem

Rasowe, czy nierasowe, pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych zwierząt domowych wciąż należy jednak do psów i kotów. To właśnie te czworonogi ludzie upodobali sobie najbardziej. Dbają o nie, traktują jak członków rodziny, wychodzą na spacery, obsypują prezentami. Do grona milusińskich należą także mniejsze zwierzęta, dostępne w polskich sklepach zoologicznych: chomiki, króliki, świnki morsie czy kanarki. Znajdzie się także kilka osób, które decydują się na zakup bardziej egzotycznego okazu. Pająki, węże czy jaszczurki, nie jednemu mogłyby spędzić sen z powiek.

Barbara Boguszyńska

Opiekunowie, którzy pragną dobrze zadbać o swojego pupila, powinni być jednak czujni. Oprócz troski i miłości, zwierzak potrzebuje także opieki medycznej. Obowiązkowo należy raz do roku szczepić psa przeciwko wściekliźnie. Są także inne szczepionki, które choć nieprzymusowe, zaaplikowane zwierzęciu, mogą uchronić go przed chorobą. Należą do nich np. szczepionka przeciwko nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, czy adenowirozie. O szczepieniach opowiadają Anna Michalska, lekarz weterynarii, oraz mgr Ewa Burda, technik weterynaryjny,z Lecznicy HELP w Zielonej Górze:

O szczepieniach

Prócz szczepionek i różnych leków, można także zdecydować się na inne metody pomocy zwierzakom. Pupila można wysłać na badania profilaktyczne, które pomogą zdiagnozować ewentualne schorzenie.

Anna Michalska, lekarz weterynarii, lecznica HELP

Należy także pamiętać o tym, że zwierze, podobnie do człowieka, ma swoje wymagania i potrzeby. Wymogi żywieniowe, aktywność pupila, jego wiek, wszystko ma znaczenie, jeżeli w grę wchodzi  odpowiednia opieka. O opiece nad starszymi psami opowiada Kaja Zemankiewicz, ze schroniska dla bezdomnych zwierząt, w Zielonej Górze:

Kaja Zemankiewicz

Pieskie życie – czyli o ludzkiej zbrodni i karze

Nie wszyscy jednak dokładają wszelkich starań aby umilić życie swoim zwierzęcym przyjaciołom. Czasami jest wręcz odwrotnie. Ciągle słyszymy o przypadkach katowania zwierząt. Są one topione, przywiązywane do drzew, pozostawiane w obcych miejscach, wyrzucane na bruk.

Barbara Boguszyńska

Barbara Boguszyńska

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele: wyjazd za granicę, dziecko w drodze, brak czasu i cierpliwości dla zwierzaka, to tylko niektóre z przyczyn, które mogą kierować ludźmi. Często zwierze wiąże się dla nich z problemami, których nie zauważali, gdy szczeniak był jeszcze młody i rozkoszny. 

Kaja Zemankiewicz

Znęcający powinni jednak pamiętać o tym, że nie są bezkarni. Przepisy regulujące prawa zwierząt oraz sankcje karne w zakresie pastwienia się nad zwierzętami reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt, w której znaleźć można paragrafy, wyraźnie określające, jaka kara grozi za dane okrucieństwo. Ważne jest także to, aby osoby postronne nie pozosawały obojętne. Zdarza się, że zeznanie świadków; sąsiadów, znajomych, jest jedynym dowodem na podłość wobec zwierząt.

Kaja Zemankiewicz

Schronisko –  azyl dla porzuconych

W przypadku wielu okrucieństw jakich dopuszczają się właściciele zwierząt, schronisko wydaje się całkiem dobrym wyjściem. Zwierzeta dostają tam jedzenie, opiekę medyczną oraz dużą dozę czułości od pracowników. Nie sprawi to jednak, że zapomną one gdzie był ich prawdziwy dom, że z łatwością przyzwyczają się do nowych miejsc, ludzi i innych zwierząt.

Kaja Zemankiewicz

Pracownicy schroniska starają się jednak, aby porzucone zwierzaki miały chociaż namiastkę domu.  Pierwszym filarem są sami wolontariusze. To oni troszczą się o zwierzęta i zapewniają im opiekę i rozrywkę. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze wciąż czeka na nowe ręce do pracy. Warunkiem jest ukończenie 16-tego roku życia i miłość do zwierząt. Schronisko działa przez cały tydzień,  dlatego też każdy indywidualnie może dopasować sobie termin, w jakim mógłby je odwiedzać.

Kaja Zemankiewicz

Drugim filarem są odwiedzający. Osoby chętne zaadoptować psiaka czy kota, pragnące stworzyć mu nowy dom. Aby adopcja przebiegła pomyślnie musi zostać spełnione kilka warunków; m.in. przyszły właściciel musi nauczyć się przebywać w towarzystwie nowego zwierzaka, poznać jego zwyczaje. Czasami niezbędny jest także wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracowników schroniska.

Kaja Zemankiewicz

Najważniejszym w opiece nad zwierzętami jest to, aby nie zapominać, że bezwarunkowo oddały nam serce, a my „jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy”. 

Autor: Anna Karmowska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00